18-2
 
هشدار یونیسف نسبت به وضعیت اسفناک کودکان معلول در جهان
سازمان یونیسف در گزارش هشداردهنده‌ای نسبت به شرایط اسفناک کودکان معلول در کشورهای در حال توسعه و در آستانه صنعتی شدن هشدار داده است. در این گزارش از جمله به موارد خشونت نسبت به کودکان معلول اشاره شده است.
تونی لیک، مدیر اجرایی یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد، به هنگام ارائه گزارش این سازمان در باره وضعیت اسفناک کودکان معلول در کشورهای در حال توسعه و در آستانه صنعتی شدن در شهر دانانگ ویتنام گفت کودکان معلول و خانواده آنها در سراسر جهان با محرومیت‌های شدیدی روبرو هستند و زندگی‌شان بیشتر از دیگران در خطر است.
در این گزارش که هم‌زمان در شهر کلن آلمان نیز منتشر شد، از جمله آمده است که در کشورهای در حال توسعه و در آستانه صنعتی شدن رفتن کودکان معلول به مدرسه امری طبیعی نیست. این کودکان حقوق برابری با دیگر اعضای جامعه ندارند و در برخی کشورها به دلایل خرافی آنها را تحقیر و تهدید می‌کنند.
یونیسف در این گزارش تاکید می‌کند که یکی از دلایل نقص‌های جسمی و ذهنی سوءتغذیه است که در سراسر جهان بر زندگی ۱۶۵ میلیون کودک تاثیر گذاشته است.
این سازمان جهانی همچنین خاطر نشان می‌کند که همه‌ساله حدود ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلیون کودک در خطر کوری هستند، زیرا ویتامین آ به اندازه کافی به آنها نمی‌رسد. کم‌خونی نیز یکی دیگر از دلایل معلولیت کودکان نامیده شده است.
 
18-1
 
سازمان جهانی بهداشت نیز هشدار می‌دهد
سازمان جهانی بهداشت نیز در گزارشی اعلام کرده است که در کشورهای در حال توسعه تنها پنج تا ۱۵ درصد معلولان به وسایل کمکی ضروری چون صندلی چرخ‌دار دسترسی دارند.
در گزارش سازمان جهانی بهداشت همچنین آمده است که حدود سه- چهارم مردم کشورهای فقیر دنیا که به بیماری صرع (اپی‌لپسی) دچار هستند به داروهای ضروری دسترسی ندارند.
این گزارش تاکید می‌کند که شمار کودکان معلول در کشورهای در حال توسعه که امکان تحصیل می‌یابند از بقیه کودکان کمتر است. تحقیقی در این باره که در ۵۱ کشور در حال توسعه و در آستانه صنعتی شدن انجام شده، نشان‌دهنده آن است که تنها ۴۲ درصد دختران و ۵۱ درصد پسران معلول دبستانی موفق شده‌اند دوره دبستان خود را به پایان برسانند.

جنگ و کودکان معلول
در مناطق بحرانی و جنگ‌زده جهان چون سوریه، بسیاری از کودکان با نقص‌های جسمی و ذهنی فراوانی روبرو می‌شوند و همه‌ساله در سراسر جهان بیش از هزار کودک تنها در پی انفجار مین کشته یا معلول می‌شوند.
در یک نظرخواهی در ۲۵ کشور جهان دو- سوم کودکان معلول اعلام کرده‌اند که "هیچ‌گاه" یا "تقریبا هیچ‌گاه" کمکی در ارتباط با معلولیت خود دریافت نکرده‌اند.
برمبنای همین نظرخواهی خشونت با کودکان معلول سه تا چهار برابر بیشتر از خشونت با دیگر کودکان است.
در گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد نمونه‌های خشونت نسبت به کودکان معلول چون استفاده از شوک‌های الکتریکی، نازاسازی اجباری آنها و کورتاژ اجباری معلولان از طرف بسیاری از مصاحبه‌شدگان مطرح شده‌اند.
یونیسف اعلام کرده است که شمار دقیق کودکان معلول جهان مشخص نیست. این سازمان جهانی دلیل این امر را از جمله به این خاطر می‌داند که بسیاری ازکشورها اهمیتی به این موضوع نمی‌دهند و در آمارگیری خود این نکته را مطرح نمی‌کنند.
یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد، در انتهای گزارش خود خواستار تغییر این وضعیت و خواستار بهبود شرایط کودکان معلول در جهان شده است.
 
 
 
 
دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.