39
 
گروه مادران خاوران برنده جایزه حقوق بشر گوانگجو شد
جایزه حقوق بشر گوانگجو در سال ۲۰۱۴ مشترکا به گروه مادران خاوران از ایران و عادل الرحمن خان، فعال بنگلادشی حقوق بشر تعلق گرفته است.
کمیته انتخاب کننده برندگان جایزه حقوق بشر گوانگجو، مستقر در کشور کره جنوبی، در اطلاعیه خود نوشته است که اعضای گروه مادران خاوران از زمانی که فرزندان و بستگانشان در تابستان سال ۱۳۶۷ مخفیانه اعدام شدند، بی وقفه به مقام های جمهوری اسلامی فشار آورده اند و خواهان تحقیق برای آشکار شدن حقیقت و مجازات عاملان بازداشت، شکنجه، اعدام و دفن مخفیانه شمار بزرگی از فعالان سیاسی در دهه شصت، به ویژه در سال ۱۳۶۷ شده اند.
تعداد زیادی از این اعدام شدگان در گورستان خاوران در جنوب تهران به خاک سپرده شده اند.
مقام های ایران از نصب سنگ مزار و برگزاری مراسم ترحیم و یادبود برای این اعدام شدگان جلوگیری کرده اند.
آیت الله حسینعلی منتظری، جانشین وقت آیت الله روح الله خمینی، رهبر ایران به این اعدام ها و بدرفتاری هایی که در زندان ها علیه زندانیان سیاسی صورت می‌گرفت اعتراض و بعدها جزئیاتی از آنچه روی داده بود را در خاطرات خود منتشر کرد. آقای منتظری در پی علنی شدن اعتراضش به این اعدام ها از قائم مقامی رهبری برکنار شد.
در اطلاعیه جایزه حقوق بشر گوانگجو آمده است که گروه مادران خاوران با وجود پاسخگو نبودن مقام های رسمی ایران و مواجه شدن با تحقیر، توهین، بازداشت و بدرفتاری، در طول ۲۶ سال گذشته بر خواسته های خود پافشاری کرده است.
در این اطلاعیه همچنین نوشته شده است که عادل الرحمن خان با وجود تهدیدها و فشارهایی که علیه او اعمال شده، به صورت پی گیر در ترویج حقوق بشر در بنگلادش و جنوب آسیا کوشیده است.
جایزه سالانه حقوق بشر گوانگجو را "بنیاد یادبود ۱۸ مه" از سال ۲۰۰۰ و به یاد کشته شدگان اعتراضات روز ۱۸ تا ۲۷ مه سال ۱۹۸۰ در شهر گوانگجوی کره جنوبی اهدا می کند.
در سال ۱۹۸۰، گروه بزرگی از مخالفان دیکتاتوری ژنرال چون دو هوان، رهبر نظامی وقت کره جنوبی، در این روزها شهر گوانگجو را به تصرف خود درآوردند. در جریان درگیری میان آنها با مأموران حکومتی بیش ۱۶۵ نفر کشته شدند.
به گزارش سایت "عدالت برای ایران"، مراسم اعطای جایزه سال ۲۰۱۴ گوانگجو قرار است روز یکشنبه ۱۸ مه (۲۸ اردیبهشت) با شرکت تعدادی از اعضای گروه مادران خاوران در شهر گوانگجو برگزار شود.
 
 
 
 
 
 
بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.