ترکیه تظاهرات "مادران شنبه" را ممنوع اعلام کرد
دولت ترکیه تظاهرات هفتگی مادران زندانیان سیاسی در ترکیه موسوم به "مادران شنبه" را ممنوع کرد. وزارت کشور ترکیه دلیل این امر را ارتباط این گروه از مادران با "سازمان‌های تروریستی" اعلام کرده است.

دولت رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، تظاهرات مسالمت‌آمیز مادران زندانیان سیاسی در استانبول را ممنوع کرد.

به گزارش آنادولو، خبرگزاری دولتی ترکیه، روز دوشنبه پنجم شهریور (۲۷ اوت) وزارت کشور ترکیه با انتشار اطلاعیه‌ای علت ممنوعیت تجمع اعتراضی مادران و خویشاوندان زندانیان سیاسی را ارتباط آنان با "سازمان‌های تروریستی" اعلام کرد.

"مادران شنبه" خواستار آن هستند که دولت ترکیه از سرنوشت زندانیان سیاسی که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ناپدید شده‌اند، اطلاعی در اختیار خانواده‌های آنان قرار دهد.

در این زمان مبارزات مسلحانه گروه پ‌ک‌ک (حزب کارگران کردستان) آغاز شد.

روز شنبه سوم شهریور نیروهای پلیس در استانبول با اعمال خشونت و استفاده از ماشین‌های آب‌پاش به تظاهرات آرام مادران و خویشاوندان زندانیان سیاسی پایان دادند.

این مادران شنبه گذشته برای ۷۰۰مین بار در اعتراض هفتگی و تجمع شرکت می‌کردند.

خانواده زندانیان سیاسی دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ از سال ۱۹۹۵ با تظاهرات هفتگی خود خواستار روشن شدن وضعیت مفقودشدگان هستند.

مقامات ترکیه با وجود سال‌ها اعتراض خانواده‌های زندانیان سیاسی ناپدید شده اطلاعی از وضعیت و حتی محل دفن این زندانیان در اختیار خانواده‌ها و خویشاوندان آنان نگذاشته‌اند.

در تظاهرات دو روز پیش، نیروهای پلیس استانبول بیش از بیست زن را دستگیر کردند که در تجمع اعتراضی نشسته شرکت کرده بودند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.