مادر طاهر قدیریان، بازداشتی محیط‌زیستی: بینایی پسرم در معرض خطر است
طاهر قدیریان به همراه چهار تن دیگر از متهمان از أواسط ماه جاری در اعتراض به بازداشت غیرقانونی و طولانی‌مدت خود دست به اعتصاب غذا زدند.
.
مادر طاهر قدیریان، یکی از هشت فعال محیط زیست بازداشتی در زندان اوین، پس از در دیدار اخیر خود با فرزندش از نارسایی کبدی و ناراحتی بینایی آقای قدیریان خبر داده است.

بنا بر گزارش منابع حقوق بشری از ایران به نقل از مادر طاهر قدیریان، این فعال محیط زیستی گفته است: عصب‌های چشمم دارد کارایی‌ خود را از دست می‌دهد و دیگر تقریبا نمی‌توانم جایی را نگاه کنم از بس جایی را ندیدم.

مادر آقای قدیریان، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی طاهر قدیریان گفت: پسرم می‌گوید در این چهاردیواری بسیار کوچک هیچ آزادی ندارم و ۱۹ ماه است اینجا هستم و عصب‌های چشمم دارد کارایی‌ خود را از دست می‌دهد (...) من الان ۱۹ ماه است شب و ماه و ستاره‌ها را ندیده‌ام.

مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه، فعالان محیط زیست در ایران، حدود ۶۰۰ روز است که در بازداشت در بند ۲ الف زندان اوین به سر می‌برند.

مادر طاهر قدیریان با اشاره به وضعیت این فعالان محیط‌زیستی که در بازداشت به سر می‌برند، گفته است: پس از مرگ یک نفر در این پرونده، ماجرا دچار پیچیدگی شده و بازداشت‌ها طولانی شده است. اشاره وی به مرگ کاووس سیدامامی است که در جریان بازداشت در زندان به طریقه مشکوکی درگذشت.

مادر طاهر قدیریان به نقل از وکیل مدافع فرزندش تصریح کرد: آقای خندان وکیل طاهر قدیریان گفته است که قاضی گفته که چون دادگاه محرمانه است حتی یک «واو» هم نباید از دادگاه بیرون ببرید.

به گفته مادر طاهر قدیریان، این فعال محیط‌زیستی بازداشتی، دارای مشکل نارسایی تیروئید است اما دو ماه است که دارو در اختیار وی قرار داده نشده و اکنون دچار ناراحتی کبدی هم شده است.

وکیل مدافع طاهر قدیریان گفته است: هنوز خبری از ادامه جلسات دادگاه در دست نیست و نصف پرونده هم هنوز بررسی نشده است.

طاهر قدیریان به همراه چهار تن دیگر از متهمان از أواسط ماه جاری در اعتراض به بازداشت غیرقانونی و طولانی‌مدت خود دست به اعتصاب غذا زدند.

پنج جلسه دادگاه پرونده فعالان محیط‌زیستی در بهمن ماه سال گذشته برگزار شد و در تیرماه گذشته هم سخنگوی قوه قضائیه از تفهیم اتهام و آغاز رسیدگی به این پرونده خبر داد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.