5
 
اعتصاب غذای پناهندگان ایرانی در بلژیک 
 دو پناهنده اهوازی در بلژیک به دلیل عدم پذیرش درخواست آنان برای اخذ پناهندگی اعتصاب غذا کردند. حسین سنجری(۲۶ ساله) و فارق التحصیل حقوق به همراه خواهر خود، فاطمه سنجری(۲٣ ساله) که در یک کمپ (بسته) در بلژیک نگهداری می شوند، به دلیل پاسخ منفی اداره مهاجرت این کشور اقدام به اعتصاب غذا کردند. 
حسین و فاطمه سنجری روز یکشنبه ۱۱ نوامبر ۲۰۱۲ در گفتگو با فعالان حقوق بشری در بلژیک با اعلام سومین روز آغاز اعتصاب غذا در این کمپ خواستار دخالت سازمان های حقوق بشری در این مورد شدند. این دو ضمن تحمیل مسئولیت سلامتی خود به دولت بلژیک خواهان رسیدگی سریع به وضعیت بغرنج خود شده اند. حسین و فاطمه سنجری اعلام کرده اند که در صورت دیپورت آنان به ایران با وضعیت سخت و بسیار خطرناکی روبرو خواهند شد. 
تعداد دیگری از پناهندگان اهوازی مقیم در هلند ضمن اعلام همبستگی با این دو خواهر و برادر خواستار توجه سازمان های حقوق بشری به وضعیت آنان شده اند. یوسف شریفی و هاشم مزرعه به نمایندگی از دیگر پناهدگان اهوازی مقیم در هلند اعلام کردند؛ در صورتی که به درخواست این دو پناهنده در بلژیک و درخواست خود در کشور هلند، دست به اقدام مشابهی خواهند زد. 
به دنبال موج گسترده دستگیری ها در اهواز و دیگر مناطق عرب نشین و کشته شدن هفت تن از فعالان سیاسی عرب تحت شکنجه نیروهای امنیتی، تعداد زیادی از فعالان سیاسی و فعالان فرهنگی عرب به کشورهای اروپایی پناهنده شدند. 
ازسال ۲۰۰۵ به این سو دهها تن از فعالان سیاسی عرب به اعدام محکوم شده و دهها تن دیگر در تظاهرات های مسالمت آمیز کشته و یا زخمی شده اند. در این میان بسیاری از پناهجویان به دلیل عدم آشنایی با قوانین پناهندگی و مهاجرت در روند تقاضای پناهندگی با مشکلات زیادی روبر و شده و در بازگشت به ایران به اعدام محکوم شده اند. 
در این میان رژیم سوریه طی سال های ۲۰۰۶ تا به حال بیش از ۱۷ تن از فعالان سیاسی عرب که در آن کشور پناهنده شده بودند را به سازمان های امنیتی ایران تحویل داده است. این تعداد نیز پس تحویل به ایران به اعدام ،احاکام اعدام و یا زندان های طویل المدت محکوم شده اند .
 
 
 
 

 

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.