پناهجوی سوری فیسبوک را به دادگاه می‌برد
بی بی سی: اناس مودامانی، پناهجوی سوری در آلمان پس از آنکه از سلفی او با صدراعظم آنگلا مرکل در "اخبار جعلی" استفاده شد، از فیسبوک شکایت کرده‌ است.
دادگاهی در شهر وورتسبورگ آلمان، جلسه استماع اظهارات اولیه وکلای هر دو طرف را برگزار کرد.
عکس آقای مودامانی در اوت ۲۰۱۵ به طور گسترده‌ای در اینترنت منتشر شد، اما بعدها از آن عکس به دروغ برای ارتباط دادن وی با حملات تروریستی استفاده شد.
فیسبوک تعدادی از پست‌ها را حذف کرد ولی وکلای آقای مودامانی ادعا کردند که آن اخبار جعلی کماکان در سطحی گسترده بر روی این شبکه اجتماعی ظاهر شدند.
آنان استدلال کردند که فیسبوک می‌توانست اقدامات بیشتری به منظور ممانعت از دست به دست شدن این سلفی انجام دهد.
از این تصویر در پست‌هایی درباره حملات بروکسل و بازار کریسمس در آلمان استفاده شد.
به گزارش بلومبرگ، مارتین مونز، وکیل فیسبوک در دفاعیه‌اش گفت که با میلیاردها پستی که هر روز منتشر می‌شود، این شرکت باید "نوعی ماشین محیرالعقول" را به استخدام خود درآورد تا بتواند هر کلام ناشایست و نژادپرستانه‌ای را تشخیص دهد. او گفت چنین ماشینی وجود خارجی ندارد.
این شبکه همچنین عنوان کرده که همه تصاویری را که توسط آقای مودامانی گزارش شده‌اند، حذف کرده ‌است. و با توجه به اینکه پرونده، دربرگیرنده اتهام افترا است، اشخاصی که به طور فردی آن تصاویر را پست کردند باید مسئول شناخته شوند، نه فیسبوک.
آقای مودامانی در سال ۲۰۱۵ از سوریه گریخته‌ بود و در پناهگاهی در برلین زندگی می‌کرد که مورد بازدید خانم مرکل قرار گرفت.
او این سلفی را در صفحه فیسبوکش منتشر کرد و تصویر آن سلفی به نمادی از سیاست مهاجرتی خانم مرکل بدل شد.

اناس مودامانی

اناس مودامانی و وکیلش چان-جو جون در حین صحبت با رسانه‌ها پس از جلسه دادگاه

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.