​​​​​​​برنامه‌ای در آلمان برای اخراج سریع پناهجویان
دولت مرکزی و ایالت‌های آلمان در نظر دارند اخراج پناهجویانی را که با تقاضای پناهندگی‌شان مخالفت شده سرعت بخشند. روز پنج‌شنبه قرار است نمایندگان دولت مرکزی و ایالت‌های آلمان به این موضوع بپردازند.
به گزارش سایت آلمانی "اشپیگل آنلاین" دولت آلمان گزارشی در دست دارد که برمبنای آن اداره فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge) در ماه‌های آتی با تقاضای پناهندگی "شمار بسیاری از پناهجویان" مخالفت خواهد کرد و شمار پناهجویانی که از آلمان اخراج می‌شوند در سال جاری میلادی (۲۰۱۷) افزایش خواهد یافت.
به همین دلیل است که روز پنج‌شنبه (۲۱ بهمن / ۹ فوریه) نمایندگان دولت مرکزی و ایالت‌های آلمان در شهر برلین بر سر برنامه‌ای ۱۶ ماده‌ای برای اخراج سریع پناهجویانی که در آلمان با تقاضای پناهندگی‌شان مخالفت شده، بحث و گفت‌وگو می‌کنند.
گفته می‌شود هدف از این برنامه کوشش برای تعیین تسهیلاتی در سیاست بازگرداندن این پناهجویان و دستیابی به قوانینی است که اخراج سریع و هرچه بیشتر پناهجویان را به کشورشان ممکن می‌سازد.
بعضی نکات برنامه‌ی ۱۶ ماده‌ای
· ایجاد مراکزی برای اخراج پناهجویان: افرادی که بخت موفقیت چندانی در قبول پناهندگی در آلمان را ندارند، در مراکز "آمادگی برای بازگشت" نگهداری می‌شوند. این مراکز امکان بازگرداندن پناهجویان را هموار می‌کنند. در این مراکز باید "مدارک سفر معتبر برای پناهجویان" تهیه شود.
یکی از موانع اصلی در راه بازگرداندن پناهجویانی که با تقاضای پناهندگی‌شان در آلمان مخالفت شده،نبود مدارک و اسناد معتبر است. کشورهایی که پاسپورت یا مدارک سفر این افراد را صادر کرده‌اند، معمولا در پاسخ به خواست آلمان برای ارسال مدارک لازم یا پاسخی نمی‌دهند و یا با تأخیر فراوان این مدارک را ارسال می‌کنند.
در همین چارچوب دولت آلمان می‌کوشد روابط خود را با کشورهای پناهجویان توسعه دهد و همکاری برای استرداد این پناهجویان را با مقامات این کشورها تقویت کند.
· اقامتگاه‌‌های فدرال: بر مبنای اسنادی که در اختیار سایت آلمانی "اشپیگل آنلاین" قرار دارد، پناهجویانی که با تقاضای پناهندگی‌شان در آلمان مخالفت شده و قرار است از این کشور اخراج شوند، باید در روزها یا هفته‌های آخر اقامت‌شان در آلمان در اقامتگاه‌هایی زیر نظر دولت مرکزی نگهداری شوند.
· محافظت افراد خطرناک: خارجیانی که به عنوان "خطرناک" ارزیابی می‌شوند، باید در زندان بمانند و شرایط زندانی کردن این افراد باید با تسهیلات قانونی همراه باشد.
اداره فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی باید این اختیار را داشته باشد که اطلاعات موجود در تلفن همراه و سیم کارت تلفن پناهجویان را برای اطلاع از هویت آنها در اختیار گیرد.
· ایجاد تسهیلات برای کسانی که داوطلبانه بازگردند: به پناهجویانی که با تقاضای پناهندگی‌شان در آلمان مخالفت شده و قرار است از این کشور اخراج شوند، در صورتی که داوطلبانه آلمان را ترک کنند، اعانه مالی تعلق می‌گیرد.
دولت آلمان قرار است در سال جاری میلادی (۲۰۱۷) ۴۰ میلیون یورو بودجه برای بازگشت پناهجویان و ۵۰ میلیون یورو نیز برای برنامه‌های جذب دوباره آنها در کشورشان اختصاص دهد.
· مشاوره برای بازگشت: در برنامه ۱۶ ماده‌ای برای اخراج سریع پناهجویانی که در آلمان با تقاضای پناهندگی‌شان مخالفت شده یا بختی برای پذیرش ندارند، جلسات مشاوره نیز تعیین شده است.
به این برنامه ۱۶ ماده‌ای انتقادات زیادی شده است. به ویژه سازمان حقوق بشری آلمان موسوم به "پروآزول" و سندیکای پلیس آلمان به این برنامه اعتراض کرده‌اند. گونتر بورکهارت رئیس سازمان حقوق بشری "پروآزول" در این باره گفت: «در تصمیم‌گیری‌های اداره فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی به علت سرعت بخشیدن به روند بررسی موردهای مختلف، به اصول قانونی اهمیتی داده نمی‌شود.»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.