پاپ اقامتگاه‌های پناهجویی را با اردوگاه‌های نازی‌ها مقایسه کرد
شمار پناهجویانی که به یونان رو آورده‌اند بیش از ظرفیت اقامتگاه‌ها است. پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان از این وضعیت به شدت انتقاد کرد. به ویژه سرنوشت یک زن او را تحت تأثیر قرار داده است.
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در مراسم شهدای مسیحی در رم، پایتخت ایتالیا کمپ‌های پناهجویی مهاجران در یونان را با اردوگاه‌های مرگ نازی‌ها مقایسه کرده است.
او با اشاره به وضعیت پناهجویان در جزیره لسبوس یونان و تعداد پناهجویانی که در کمپ‌ها اسکان داده شده‌اند گفت: «بسیاری از اقامتگاه‌های پناهجویی اردوگاه‌های مرگند.»
پاپ در این مراسم وقتی راجع به یک پناهجو سخن می‌گفت که او را در سال ۲۰۱۶ در لسبوس ملاقات کرده بود، این مقایسه با زمان نازی‌های آلمان را بیان کرد.
پاپ گفت، در آنجا مردی را دیده که همسرش را به این خاطر که حاضر به درآوردن صلیبی آویخته بر گردنش نشده بود، جلوی چشمانش کشته بودند. پاپ راجع به این مرد افزود: «من نمی‌دانم چه بر سر این مرد آمد و آیا او توانست از این اردوگاه مرگ بیرون برود؟»

"پیمان‌های مهم‌تر از حقوق بشر"
وضعیت مراکز ثبت نام پناهجویان در جزایر حاشیه دریای اژه در یونان ماه‌هاست که نابسامان است. در این جزایر در مجموع حدود ۱۳هزار و ۸۰۰ هزار پناهجو زندگی می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند وارد اروپای مرکزی شده یا دست کم به خاک غیر جزیره‌ای یونان قدم بگذارند.
در حال حاضر در شهرهای غیر جزیره‌ای یونان حدود ۵۰ هزار پناهجو زندگی می‌کنند.
پاپ فرانسیس از سیاست پناهجویی اتحادیه اروپا در کل انتقاد کرد. با این حال او از کشورهایی که بیشترین بار پذیرش پناهجویان را بر دوش کشیده و نخستین مناطق ورود مهاجران غیر قانونی‌اند، مانند یونان و ایتالیا، تقدیر کرد.
پاپ همچنین از پیمان‌‌هایی که مانع توزیع عادلانه مهاجران در میان کشورهای عضو می‌شود انتقاد کرد. او گفت: «تعداد زیادی اردوگاه مرگ اشباع‌شده وجود دارد... چرا که پیمان‌های بین‌المللی ظاهرا مهم‌تر از حقوق بشرند.»

"اسم این خودکشی است"
رهبر کاتولیک‌های جهان گفت، "مهاجرت به مصلحت اروپاست. تمایل اروپایی‌ها دائما به داشتن فرزند کم می‌شود، اما در عین حال هم درها را به روی مهاجران می‌بندند." پاپ فرانسیس ادامه داد: «اسم این خودکشی است.»
در مراسم شهدای مسیحی در رم خواهر کشیش فرانسوی نیز که سال گذشته توسط اسلام‌گرایان کشته شد، سخنرانی کرد.
او گفت، مطمئن است که عشق برادرش برای انسان‌ها حتی قاتل او را نیز در بر می‌گرفته است.
در این مراسم کارل اشنایدر، پسر پاول اشنایدر، کشیش پروتستانی که در اردوگاه کار اجباری نازی‌ها در بوخن‌والد کشته شد نیز حضور داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.