​​​​​​​دیدار رهبران اروپا و آفریقا برای سامان دادن سیاست پناهجویی
برای جلوگیری از مهاجرت‌ غیرقانونی به کشورهای اروپایی رهبران این کشورها در نظر دارند فعالیت‌های خود را در این زمینه با کشورهای آفریقایی فشرده‌تر کنند. دیدار نمایندگان کشورهای اروپا و آفریقا در پاریس بخشی از این سیاست است.
برای محدود کردن مهاجرت از آفریقا به اروپا چه باید کرد؟ این سوال اصلی کنفرانس سران و نخست وزیران چند کشور اروپایی و آفریقایی در پاریس است. به دعوت امانوئل مکرون‌، رئیس جمهوری فرانسه، کنفرانسی در این باره در روز دو‌شنبه (۶ شهریور/ ۲۸ اوت) در کاخ الیزه پاریس تشکیل شده است.
در کنفرانس پاریس آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، پائولو جنتیلونی، نخست وزیر ایتالیا، ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا، فدریکا موگرینی٬ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با رهبران لیبی، چاد و نیجر دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.
فایز مصطفی السراج، نخست وزیر لیبی، ادریس دبی، رئیس جمهوری چاد و محمدو ایسوفو، رئیس جمهوری نیجر در این کنفرانس شرکت دارند. این سه کشور از مهم‌ترین کشورهایی هستند که پناهجویان خواستار ورود به اروپا در آنها متمرکزند.
امانوئل مکرون‌، رئیس جمهوری جدید فرانسه، قبل از شروع این کنفرانس گفت نشست‌هایی این چنین، موقعیتی است برای تاکید حمایت اروپا از کشورهای آفریقایی برای کنترل مهاجرت. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز در مصاحبه‌ای اعلام کرد که هدف از این کنفرانس "کاهش گام به گام مهاجرت‌های غیرقانونی" از آفریقا به اروپاست.

شمار پناهجویان
برمبنای آمار سازمان جهانی مهاجرت (IOM) در سال جاری میلادی (۲۰۱۷) تاکنون بیش از ۱۲۰ هزار پناهجو از راه دریای مدیترانه خود را به اروپا رسانده‌اند. بیشتر این پناهجویان به ایتالیا پناه برده‌اند.
در این آمار به صورت تخمین آمده است که ۲۴۰۰ نفر از پناهجویان نیز در جریان سفر دریایی به اروپا در دریای مدیترانه غرق شده‌اند.
در ماه‌های ژوئیه و اوت سال جاری میلادی (۲۰۱۷) اما شمار پناهجویان از راه دریای مدیترانه به ایتالیا به شدت کاهش یافته است. وزارت کشور ایتالیا اعلام کرده که شمار پناهجویان در این کشور در ماه اوت به نسبت سال گذشته میلادی ۹۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
در این آمار آمده است که تا ۲۵ اوت در مجموع ۲۹۳۲ مهاجر به ایتالیا وارد شده‌اند. شمار مهاجران آفریقا به ایتالیا در سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) بر طبق همین آمار ۲۱ هزار و ۲۹۴ نفر بوده است.
نهادهای دولتی بنادر لیبی دلیل کاهش شمار این پناهجویان را کنترل بیشتر در سواحل لیبی اعلام کرده‌اند. کارشناسان امور لیبی اما بوجود آمدن یک گروه شبه نظامی جدید در این کشور را عامل این کاهش می‌دانند که ازحرکت پناهجویان به سوی اروپا جلوگیری می‌کنند.

نابسامانی سیاسی در لیبی
لیبی در حال حاضر مهم‌ترین مبدا برای پناهجویان کشورهای مختلف آفریقاست. آنها از نابسامانی سیاسی در این کشور استفاده کرده و از راه بنادر لیبی خود را به کشورهای اروپایی و بخصوص ایتالیا می‌رسانند.
از پائیز ۲۰۱۱ که حکومت قذافی سقوط کرد، لیبی که در شمال آفریقا قرار دارد، گرفتار هرج‌و‌مرج و جنگ داخلی است. "دولت وفاق ملی" که زیر نظر سازمان ملل متحد کارش را آغازکرد، هنوز نتوانسته طرابلس را کاملا زیر کنترل خود درآورد.
در پایتخت لیبی دو دولت بر سر قدرت با یکدیگر رقابت می‌کنند. یکی "دولت وفاق ملی" و دیگری دولتی است که خود را "دولت نجات ملی" می‌نامد و از متحدان گروه‌های اسلام‌گرا است. در شرق لیبی نیز دولت سومی فعالیت می‌کند به ریاست ژنرال خلیفه حفتر، که فرمانده نیروهای مسلح این کشور بوده است. مرکز فعالیت این دولت سوم در شرق لیبی نیز شهر بنغازی است.

افزایش همکاری مشترک آلمان و مصر
آلمان و مصر روز یکشنبه (۵ شهریور/ ۲۷ اوت) تفاهمی را با عنوان "گفت‌وگوهای دوجانبه مهاجرت" امضا کردند. هدف این تفاهم‌نامه ایجاد تشهیلات برای بازگرداندن پناهجویان آفریقایی به کشورهای سواحل مدیترانه در این قاره است.
زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان، پس از دیدار و گفت‌وگو با سامح شکری، وزیر خارجه مصر در برلین گفت هدف از این تفاهم نامه ابتدا مبارزه با دلایل مهاجرت از آفریقا به اروپاست. او گفت که در این راستا با بوجود آوردن امکانات برای آموزش شغلی جوانان باید از مهاجرت آنها به اروپا جلوگیری کرد.
گابریل در ادامه گفت در کنار هدف نخست به این نکته نیز پرداخته شده که چگونه می‌توان به سرعت و با نظم پناهجویان مصری را که به آلمان وارد شده‌اند، اما در این کشور اجازه اقامتی ندارند، به مصر بازگرداند.
شکری در این ملاقات با تاکید بر اهمیت این تفاهم‌میان دو کشور، خواستار "همبستگی و حمایت‌های بیشتر عملی آلمان" به کشورش شد. او مشکلات بزرگ مصر را تورم شدید و افزایش بیکاری در میان جوانان این کشور اعلام کرد.
همکاری میان آلمان و مصر به خاطر محدودیت‌های وسیع حقوق بشری در مصر با مخالفت‌ بسیاری از گروه‌های حقوق بشری روبروست.

Mittelmeer - Flüchtlinge – Boot (Getty Images/AFP/A. Messinis)

Slowenien Flüchtlinge (Getty Images/J. Mitchell)

Kroatien Serbien Flüchtlinge bei Tovarnik (Getty Images/J. J. Mitchell)

World Press Photo Awards 2017 World Press Photo Awards 2017 - Contemporary Issues - Second Prize, Singles: Migrant Crossing (Reuters/AP/World Press Photo Foundation/V. Ghirda)

Ungarn Journalistin tritt fliehenden Migranten bei Roszke (Reuters/M. Djurica)

Mittelmeer Rettung von Flüchtlingen (picture alliance/AP Photo/E. Morenatti)

Flüchtling Kinderleiche Türkei Bodrum Syrien Kos EINSCHRÄNKUNG (picture-alliance/AP Photo/DHA)

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.