تعدادی از پناهجویان از اردوگاه‌های خارج از استرالیا به آمریکا اعزام می‌شوند
تعدادی از پناهندگان به استرالیا از اردوگاه‌های پناهجویان خارج از خاک آن کشور به آمریکا منتقل می‌شوند.
روز چهارشنبه، ٢٩ شهریور (٢٠ سپتامبر)، مالکوم تورنبول، نخست وزیر استرالیا گفت که گروهی متشکل از حدود پنجاه زن و مرد پناهجو از دو اردوگاه پناهجویان واقع در جزایر نارو و مانوس ظرف چند هفته آینده به آمریکا انتقال خواهند یافت و طبق توافق قبلی دو کشور، در آمریکا ساکن خواهند شد.
براساس توافقی که سال گذشته بین استرالیا و دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا، امضا شد، قرار است تا ١٢٥٠ پناهجو از اردوگاه‌های واقع در جمهوری نارو و جزیره مانوس متعلق به کشور پاپوآ گینه نو به آمریکا اعزام شوند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده این توافق را مورد انتقاد شدید قرار داده و آن را "احمقانه" خوانده اما گفته است که کشورش به آن عمل خواهد کرد.
در مقابل اعزام این افراد به آمریکا، استرالیا نیز ظرف هفته‌های آینده تعدادی از پناهجویانی را که از کشورهای آمریکا مرکزی عازم ایالات متحده شده بودند خواهد پذیرفت.
رویترز به نقل از مقامات استرالیایی گزارش کرده که حدود ٢٥ مرد پناهجو از کشورهای بنگلادش، سودان و مسلمانان روهینگیا از میانمار از اردوگاه‌های پناهجویان مانوس و نارو به آمریکا اعزام خواهند شد. نخست وزیر استرالیا نیز گفته است که "حدود بیست و پنج نفر از مانوس و نارو به آمریکا می‌روند و مایلم از رئیس جمهوری آمریکا به خاطر قبول ترتیبات بین دو کشور قدردانی کنم."
با وجود اینکه آقای ترامپ توافق مبادله پناهجو را تایید کرده، هنوز مشخص نیست که آمریکا چه تعداد از پناهجویان ساکن اردوگاه‌های خارج از استرالیا را خواهد پذیرفت و تشریفات پذیرش آنان چه مدتی به طول خواهد انجامید.

تجمع اعتراضی
سیاست دولت استرالیا در اعزام پناهجو به اردوگاه‌های خارج با اعتراض مدافعان حقوق پناهجویان از جمله در داخل استرالیا مواجه بوده است

حدود دوهزار پناهجوی مرد، زن و کودک در دو اردوگاه واقع در مانوس و نارو به سر می‌برند که به بسیاری از آنان پناهندگی به این دو کشور کوچک واقع در اقیانوس آرام داده شده است اما همچنان ساکن این اردوگاه‌ها هستند. وکلای پناهجویان، که برخی از آنان به خاطر موقعیت نامناسب موکلان خود در این دو اردوگاه علیه دولت استرالیا طرح شکایت کرده‌اند، هشدار داده‌اند که ممکن است آمریکا به تعهد خود به تمامی عمل نکند.
یک سازمان مدافع حقوق پناهجویان گفته است که شماری از پناهجویان در جزیره مانوس ایرانی هستند و ابراز نگرانی کرده که تیرگی روابط دولت‌های آمریکا و ایران که به خصوص پس از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ تیره‌تر هم شده است باعث شود ایالات متحده رغبتی به قبول پناهجویان ایرانی نداشته باشد.
دولت استرالیا پناهجویانی را که به طور غیرقانونی به سواحل این کشور وارد شوند بازداشت و به اردوگاه‌های پناهجویی در جزیره نارو در اقیانوس آرام و جزیره مانوس متعلق به پاپوآ گینه نو اعزام می‌کرده است. این افراد اجازه ورود به خاک استرالیا را ندارند.
شرایط این اردوگاه‌ها با انتقاد شدید مدافعان حقوق پناهجویان در استرالیا و خارج از آن کشور مواجه بوده و سازمان ملل نیز وضعیت آنها را قابل قبول ندانسته است. به گفته منتقدان، اقامت طولانی در این اردوگاه‌ها به سلامت روانی پناهجویان آسیب می‌زند.
سال گذشته دادگاه عالی پاپوآ گینه نو حکم کرد که نگهداری پناهجویان در این محل به منزله سلب آزادی آنان بدون صدور حکم قضایی است و بنابراین با قانون اساسی این کشور تعارض دارد. در پی صدور این حکم، دولت آن کشور توافق خود با استرالیا را ملغی اعلام کرد و قرار است این مرکز ماه آینده بسته شود.
دولت گینه براساس حکم دادگاه عالی آن کشور باید تا آخر ماه اکتبر سال جاری، حدود شش هفته دیگر، این مرکز را برچیند و استرالیا باید تا پیش از این تاریخ، وضعیت ساکنان اردوگاه را مشخص کند. اکثر پناهجویان مرد خارج از خاک استرالیا در مانوس به سر می برند.
اوایل ماه جاری، دولت استرالیا قبول کرد مبلغ ٧٠ میلیون دلار استرالیایی (٥٦ میلیون دلار آمریکایی) را به گروهی از پناهجویان اعزامی به مانوس بپردازد. این افراد دولت استرالیا را به خاطر نقض حقوق بشر تحت پیگرد قرار داده بودند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.