پیشنهاد کمیسیون اروپا برای ورود قانونی ۵۰ هزار پناهجو به کشورهای اروپایی
کمیسیون اروپا، روز چهارشنبه ۲۷ سپتامبر/ ۵ مهر پیشنهاد داد که کشورهای اروپایی طی دو سال آینده ۵۰ هزار پناهجو را به طور مستقیم از کشورهای خاورمیانه و آفریقا بپذیرند. هدف از این کار ارائه مسیرهای قانونی برای ورود پناهجویان به اروپا اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحادیه اروپا همچنین قصد دارد با اجرای این طرح ضمن جلوگیری از انتخاب راه‌های پرخطر برای ورود پناهجویان به اروپا، با تجارت قاچاقچیان در این زمینه نیز مبارزه کند و در عین حال ورود پناهجویان به کشورهای عضو این اتحادیه را تنظیم نماید.

پیش از این در سال ۲۰۱۵ و همزمان با مورد موج پناهجویان غیرقانونی به اروپا، کمیسیون اروپا اجرای برنامه‌ای ۲ ساله را آغاز کرد که بر "اسکان" پناهجویان استوار بود و به پناهجویانی محدود می‌شد که از راه‌های غیرقانونی خود را به خاک اروپا رسانده بودند.
اما این طرح روز چهارشنبه پایان یافت و در ادامه آن طرح جدید با تکیه بر "اسکان دوباره" پناهجویان پیشنهاد شد که شامل سازماندهی مستقیم انتقال پناهجویان از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا است.

هدف از برنامه قبلی ساماندهی ۱۶۰ هزار نفر از این پناهجویان در اروپا بود اما طی دو سال گذشته کشورهای عضو اتحادیه اروپا فقط ٣٢ هزار نفر را اسکان دادند.

"دیمیتری آوراموپولوس" مسئول امور مهاجران اتحادیه اروپا، در جلسه روز چهارشنبه ۲۷ سپتامبر گفته است که «ورود غیرمنظم پناهجویان به مرزهای اروپا به میزان قابل توجهی کاهش یافته، بنابراین ما باید تلاش‌های‌مان را برای گسترش مسیرهای قانونی به اروپا افزایش دهیم تا این روش، نخستین انتخاب پناهجویان برای کسب حمایت کشورهای اروپایی باشد».

قرار است براساس این برنامه، از حالا تا ماه اکتبر ۲۰۱۹، حدود ۳۷ هزار پناهجو از کشورهای خاورمیانه و نیز ترکیه و حدود ۱۳ هزار نفر هم از آفریقا وارد کشورهای اروپایی شوند.
برای این کار بودجه‌ای برابر با نیم میلیارد یورو در نظر گرفته شده که به کشورهایی در اروپا تحقق خواهد گرفت که حاضر به پذیرش پناهجویان براساس این برنامه باشند.

کمیسیون اروپا، همچنین در بیانیه خود با بیان اینکه، این برنامه برای انتقال «آسیب‌پذیرترین افرادی صورت می‌گیرد که نیازمند محافظت جامعه جهانی هستند»، در ادامه اعلام کرده که برنامه انتقال از ترکیه و اردن مثل گذشته ادامه خواهد داشت، چون این کشورها اکنون با بحران آوارگان سوری روبرو هستند.

در عین حال در این بیانیه آمده که تمرکز این برنامه بر افزایش پذیرش مهاجران از کشورهای لیبی، مصر، نیجر، سودان، چاد و اتیوپی خواهد بود.

پیش از این در ماه مارس سال ۲۰۱۶، "دونالد تاسک" رئیس شورای اروپا، ضمن انتقاد از برخی کشورهای اروپایی که مرزهای خود را به روی پناهجویان بسته بودند، از پناهجویان غیرقانونی خواست که «بی دلیل» به اروپا نیایند و «فریب» قاچاقچیان انسان را نخورند.

 

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.