۱۹ کشته و ۵۰ مفقود در نتیجه غرق شدن قایق پناهجویان میانمار
پلیس بنگلادش اعلام کرده که در نتیجه غرق شدن قایق حامل پناهجویان روهینگیا، ۱۹ نفر قطعا کشته و بیش از ۵۰ تن دیگر مفقود شده‌اند. این قایق حامل بیش از ۱۰۰ تن از مسلمانان روهینگیا بوده که قصد فرار به بنگلادش را داشتند.
نیمه‌شب پنج‌شنبه ۲۸ سپتامبر (۶ مهر) قایقی حامل بیش از ۱۰۰ نفر از اقلیت مسلمان روهینگیا از میانمار عازم بنگلادش بود که بر اثر باران و طوفان و امواج پرتلاطم دریا غرق شد.
روز جمعه پلیس بنگلادش اعلام کرد که ۱۹ تن از سرنشینان این قایق کشته و بیش از ۵۰ نفر دیگر مفقود شده‌اند. ۲۷ نفر نیز تا کنون نجات پیدا کرده‌اند. مقامات بنگلادش هنوز نمی‌دانند دقیقا چند نفر در این قایق بوده‌اند اما احتمال می‌دهند که این قایق حدود ۱۳۰ مسافر داشته است.
هم‌زمان با غرق شدن این قایق در دریا، نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل، برای اولین بار از کشورهای دنیا خواست تا به دلیل اعمال خشونت دولت میانمار علیه مسلمانان روهینگیا، ارسال اسلحه به این کشور را متوقف کنند. او ولی حرفی از توقف یا تمدید تحریم‌هایی نزد که در دولت اوباما علیه میانمار اعمال شده بود.
از ۲۵ اوت امسال درگیری‌ها میان اقلیت مسلمان روهینگیا و اکثریت بودایی استان راخین با پشتیبانی ارتش میانمارشدت گرفته است. پناهندگانی که به بنگلادش رفته‌اند گفته‌اند که ارتش به همراه بوداییان ساکن این منطقه مسلمانان را از روستاها و خانه‌هایشان فراری داده‌اند.
اکثریت بودایی میانمار اتهام "پاک‌سازی قومی" اقلیت روهینگیا، "جنایت علیه بشریت" و "نقض حقوق بشر" را که از سوی سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری علیه آنها اعلام شده، رد کرده‌اند.

روهینگیا: "کابوس بشریت"
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل وضعیت اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار را "کابوس بشریت و حقوق بشر" دانسته است. او که در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کرد، همچنین یادآور شد که از پایان ماه اوت که خشونت‌ها در میانمار شدت گرفته، با "سریع‌ترین و پیش‌رونده‌ترین بحران پناهجویی" در دنیا روبرو شده‌ایم.
مقامات رسمی بنگلادش اعلام کرده‌اند که از ۲۵ اوت تا کنون (۳۵ روز) ۵۰۲ هزار پناهجوی روهینگیایی به این کشور رفته‌اند. در صورتی که دولت میانمار به خشونت علیه مسلمانان پایان ندهد، حدود ۲۵۰ هزار روهینگیایی دیگر نیز مجبور به ترک خانه‌هایشان خواهند بود.
دبیرکل سازمان ملل از ارتش میانمار خواسته تا فورا نیروهایش را برای برقراری آرامش در استان راخین بسیج کرده و راه‌های امنی برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به مردم این منطقه فراهم کند. گوترش همچنین گفته پناهجویان روهینگیا باید بتوانند در امنیت کامل به خانه‌های خود بازگردند.
دولت میانمار زیر فشار انتقاد سازمان‌های مدنی و کنشگران دفاع از حقوق بشر، با سفر مامور سازمان ملل به استان راخین موافقت کرده بود اما به دلیل "نامناسب بودن آب و هوا" این سفر را که برای روز پنج‌شنبه ۲۸ سپتامبر برنامه‌ریزی شده بود، لغو کرد.
بر اساس آخرین گزارش‌ها تا کنون از ۴۷۱ روستای مسلمان‌نشین در استان راخین، ۱۷۶ روستا به طور کامل تخلیه شده‌اند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.