کنفرانسی برای همبستگی با پناهجویان روهینگیا
سازمان ملل متحد به منظور جمع‌آوری کمک برای پناهجویان روهینگیا در بنگلادش، کنفرانسی را در شهر ژنو سوئیس برگزار کرده است. دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل می‌گوید برای امدادرسانی به بیش از ۴۳۰ میلیون دلار بودجه نیاز دارد.
کنفرانس سازمان ملل متحد با هدف جمع‌آوری کمک برای پناهجویان روهینگیا در بنگلادش روز دوشنبه (۲۳ اکتبر/ اول آبان) در ژنو سوئیس برگزار ‌شد. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می‌گوید برای تامین نیازهای اولیه آوارگان روهینگیایی که به بنگلادش پناه آورده‌اند به بیش از ۴۳۰ میلیون دلار بودجه نیاز دارد.
کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در روزهای اخیر اعلام کرد تعداد پناهجویان روهینگیایی که در دو ماه گذشته وارد بنگلادش شده‌اند به ۵۹۰ هزار نفر افزایش یافته است.
ینس لرکه، معاون سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در ژنو، به دویچه وله گفت که از بیست‌وپنجم اوت گذشته (سوم شهریور) بیش از نیم میلیون پناهجو از گروه قومی روهینگیا به منطقه "کوکس بازار" بنگلادش وارد شده‌اند.
به گفته این مقام سازمان ملل، تا تاریخ ۱۹ اکتبر شمار پناهجویان ثبت‌شده به ۵۸۲ هزار رسیده است. این در حالی است که هر روز به تعداد پناهندگان اضافه می‌شود. شمار آوارگان روهینگیا به سرعت در حال افزایش است و سازمان ملل باید هر چه سریع‌تر به آمار واقعی پناهجویانی دست پیدا کند که نیازمند کمک هستند.
مقام مسئول در دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل درباره وضعیت پناهجویان روهینگیا می‌‌گوید که آنها تنها با لباسی بر تن از خشونت فرار کرده و به بنگلادش وارد شده‌اند.
او می‌افزاید: «ما شاهد روستاهای به‌کلی سوخته‌ بودیم و گزارش‌هایی از اقدامات خشونت‌آمیز هولناک علیه انسان‌ها داریم. بسیاری از پناهجویان زخمی شده‌اند و بسیاری از آنها دارای شکستگی استخوان هستند. زنان تجاوز جنسی و سایر انواع خشونت جنسی را تجربه کرده‌اند. اکثر پناهجویان را زنان، کودکان و افراد سالمند تشکیل می‌دهند.»

Rohingya Krise in Bangladesch (DW/M.M. Rahman)

نیازهای مالی و اقدام‌های ضروری
ینس لرکه در ادامه گفت‌وگوی خود با دویچه وله درباره میزان پول لازم برای تامین نیازهای پناهجویان روهینگیا گفت، پاسخ به این پرسش آسان نیست زیرا ابعاد بحران دائما در حال گسترش است و هزینه‌ها نیز افزایش می‌یابد. او گفت: «ما هم‌چنین نگران شرایط اسکان پناهجویان هستیم. پناهجویان برای خود چادرهایی برپا کرده‌اند اما فاقد آب و امکانات بهداشتی هستند.»
معاون سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل می‌افزاید، در این شرایط اضطراری خطر بروز وضعیت‌های وخیم‌تر وجود دارد؛ به عنوان مثال خطر شیوع بیماری وبا یا بیماری‌های واگیر دیگر.

Rohingya Krise in Bangladesch (DW/M.M. Rahman)


این مقام سازمان ملل درباره اقدام‌های لازم برای مهار اوضاع می‌گوید، ما به عنوان دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل به همراه دیگر نهادهای غیردولتی بین‌المللی یک "برنامه واکنش" راه‌اندازی کرده‌ایم که بتوانیم به حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر امدادرسانی کنیم.
او درباره علت دوبرابری شمار نیازمندان امدادرسانی در برآورد سازمان ملل گفت، پناهجویان به مناطق پرجمعیت فقیرنشین هجوم می‌آورند و این امر موجب می‌شود که منابع محلی، مانند آب و تاسیسات بهداشتی، زیر فشار دوچندان قرار گیرند.
سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل درباره نیازهای مالی گفت، در مجموع ۴۳۴ میلیون دلار برای تامین برنامه‌های امدادرسانی مورد نیاز است. این پول تا پایان فوریه سال آینده کافی خواهد بود.
ینس لرکه درباره جزئیات اقدامات امدادرسانی گفت، کار نخست ما در این زمینه توزیع غذاست. اما هم‌چنین می‌خواهیم به ساخت مسکن برای اسکان پناهجویان کمک کنیم. هم‌چنین ارائه آب آشامیدنی و تهیه امکانات بهداشتی برای پناهجویان بسیار مهم است. آب آلوده خطر بزرگی برای شیوع بیماری‌های واگیر در پی دارد. علاوه بر کمک‌های اضطراری برای مداوای زخمی‌ها، پناهجویان مانند هر جامعه انسانی نیازمند مراقبت‌های اولیه پزشکی هستند.

Rohingya Krise in Bangladesch (DW/M.M. Rahman)

اکنون نوبت جامعه جهانی است
به گفته ینس لرکه، زنان و کودکانی که خشونت جنسی را تجربه کرده‌اند نیز نیازمند مراقبت روانی هستند. آنها اکنون از کانون خشونت دور شده‌اند، اما به طرز غیرعادی ساکت و گوشه‌گیر هستند. آنها برای مقابله با تجربیات وحشتناک‌شان به کمک‌های فوری روان‌شناختی نیاز دارند.
مقا‌م‌های سازمان ملل اخیرا گفته‌اند که واکنش جامعه جهانی به بحران پناهجویان روهینگیا تاکنون رضایت‌بخش نبوده است. ینس لرکه درباره انتظاراتی که کمیساریای عالی آوارگان سازمان ملل از جامعه جهانی دارند می‌گوید، انتظار ما این است که کمک‌ها به پناهجویان روهینگیا افزایش یابد. انتظار این است که جامعه جهانی با پناهجویان و اقلیت قومی روهینگیا و دولت بنگلادش همبستگی بیشتری نشان دهد.
معاون سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل می‌افزاید: «بنگلادش مرزهای خود را به روی آوارگان روهینگیا باز کرده است و تا آنجا که می‌توانسته شرایطی فراهم آورده تا پناهجویان را از آزار و اذیت در میانمار محافظت کند. جامعه جهانی اکنون باید سهم خود را به عنوان اهداکننده پول در حمایت از پناهجویان ادا کند. من فکر نمی‌کنم درباره چرایی حمایت از پناهجویان روهینگیا جای پرسش برای کسی وجود داشته باشد.»
اقلیت قومی روهینگیا در استان راخین میانمار همواره با خشونت نیروهای ارتش و تندروهای ملی‌گرای این کشور روبرو بوده، اما اواخر ماه اوت گذشته با موج جدیدی از سرکوب و کشتار مواجه شده‌ است. تاکنون بیش از ۴۰۰ روهینگیایی جان خود را در خشونت‌ها از دست داده‌اند و نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر نیز مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند.

 Crying Rohingya in Myanmar

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.