آمریکا سختگیری بیشتری در گزینش پناهجویان اعمال می کند
رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، پذیرش پرونده پناهجویان را از سرخواهد گرفت اما روند بررسی و گزینش این پرونده‎‌ها را سختگیرانه‌تر خواهد کرد.
این خبر درحالی منتشر شده‌ است که دستور ۱۲۰ روزه ریاست جمهوری برای ممانعت از ورود پناهجویان روز سه‌شنبه ۲۴ اکتبر منقضی خواهد شد.
ماه گذشته آقای ترامپ پایین‌ترین میزان پذیرش پناهجو در تاریخ آمریکا را اعلام کرد.
مقام‌های دولت می‌گویند این تصمیم در پی بررسی‌های امنیتی و دیپلماتیک اتخاذ شده است.
دونالد ترامپ در اولین هفته ریاست جمهوری خود سیاست تازه‌اش را مبنی بر ممنوعیت موقت پذیرش پناهنده از سراسر جهان و نیز ممنوعیت دائم پذیرش پناهنده از سوریه اعلام کرد.
این ممنوعیت شامل جلوگیری سه ماهه از ورود شهروندان ۷ کشور مسلمان نشین از جمله ایران نیز بود.
بعد از به چالش کشیده شدن این فرمان در دادگاه، کاخ سفید با حذف ممنوعیت پذیرش پناهندگان سوری تبار، فرمان تازه‌ای صادر کرد و سرانجام در ماه ژوئن دادگاه با عملی شدن این دستور موافقت کرد.
طبق قوانین تازه که قرار است روز سه‌شنبه اعلام شود، وزارت امنیت داخلی اطلاعات شخصی بیشتری از متقاضیان پناهندگی خواهد گرفت.
طبق گفته مقام‌های آمریکایی این اطلاعات از جمله شامل اسامی اعضای خانواده، و محل کار خواهد بود.
کاخ سفید گفته است هدف دولت، تقویت روند ورود پناهندگان و بالابردن استاندارد گزینش این عده خواهد بود.
براین اساس این قوانین به طور یکسان درباره همه متقاضیان اعمال خواهد شد.
در حال حاضر گزینش مردان از گزینش زنان و کودکان سختگیرانه‌تر است.
مقام‌های دولت درعین حال تصمیم دارند کندوکاو بیشتری در حساب متقاضیان در شبکه‌های اجتماعی انجام دهند با این همه هنوز مشخص نیست این اتفاق طی چه روندی خواهد افتاد.
به گفته مقام‌های دولت هنوز ۱۱ کشور با گزینش و بررسی‌های گسترده‌تر روبرو هستند.
به گزارش خبرگزاری رویترز ، متقاضیان از این پس باید تاریخچه کار و زندگی خود را تا یک دهه پیش در اختیار دولت بگذارند.
کاخ سفید در ماه سپتامبر سقف پذیرش پناهجو در آمریکا را ۴۵ هزار نفر اعلام کرد. این پایین ترین میزان پذیرش پناهجو در تاریخ برنامه پناهندگی آمریکاست.
آمریکا در آخرین سال ریاست جمهوری باراک اوباما ۸۵هزار پناهنده پذیرفت.
گروه حامی حقوق پناهندگان موسوم به "اول حقوق بشر" در بیانیه‌ای نوشته است روند گزینش و بررسی پرونده پناهجویان توسط آمریکا سختگیرانه‌ترین نوع در جهان است و شامل مصاحبه‌های طولانی و پر از جزییات و نیز چندین دور گزینش توسط نهادهای مختلف امنیتی و انتظامی آمریکایی و بین‌المللی می‌شود.
آقای ترامپ در ماه ژانویه هنگام اعلام سیاست تازه‌اش پناهجویان را تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا خواند.
در متن این دستور آمده است: "صدها نفر از کسانی که در آمریکا در ارتکاب به جرایم مرتبط به تروریسم مجرم شناخته شده‌اند خارج از آمریکا به دنیا آمده‌اند."
این عده تنها شامل آنها که قانونی و درپی اخذ ویزا وارد آمریکا شده‌اند نمی‌شوند بلکه افرادی که به عنوان پناهنده وارد کشور شده‌اند را نیز در بر می‌گیرد."

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.