مهم‌ترین بحث‌ها درباره بازگرداندن پناهجویان سوری به کشورشان
​​​​​​​احزاب سوسیال مسیحی و دمکرات مسیحی خواستار تحقیق دوباره در مورد وضعیت امنیت در سوریه شده‌اند. هدف این دو حزب بررسی امکان بازگرداندن پناهجویان سوری به وطن‌شان است. اما این موضوع دارای جنبه‌های گوناگون دیگری هم هست.
مارکوس اولبیگ، وزیر امور داخلی ایالت زاکسن از حزب دمکرات مسیحی، خواستار بررسی مجدد وضعیت امنیت در سوریه شده است. یواخیم هرمان، وزیر امور داخلی ایالت بایرن از حزب سوسیال مسیحی نیز از این خواسته پشتیبانی کرده است.
در حال حاضر بازگرداندن شهروندان سوری‌ای که به آلمان پناهنده شده‌‌اند به طور قانونی متوقف شده است. این موضوع حتی شامل افرادی که "خطرناک" تشخیص داده شده یا مرتکب جرم سنگینی شده باشند هم می‌شود.
در روز چهارشنبه ۲۲ نوامبر (۱ آذر) فراکسیون حزب راستگرای "آلترناتیو برای آلمان" (AFD) در مجلس آلمان، بوندس تاگ، خواستار گفت‌وگوی دولت آلمان با رژیم اسد برای عقد قراردادی در زمینه بازگرداندن پناهندگان سوری شده بود. این درخواست انتقاد شدید دیگر احزاب در مجلس را برانگیخت.

بازگشت یا اخراج؟
درخواست حزب "آلترناتیو برای آلمان" برای گفت‌وگو با دولت سوریه بر مبنای "بازگشت داوطلبانه" پناهندگان سوری است. این حزب البته پیشتر خواستار بازگرداندن سوری‌ها حتی علیرغم میل آن‌ها شده بود.
خواست وزرای امور داخلی برای بررسی دوباره وضعیت امنیت در سوریه بیشتر در ارتباط با بازگرداندن افرادی است که "خطرناک" تشخیص داده شده‌اند یا در آلمان مرتکب جرمی سنگین شده‌اند.

احتمال بازگرداندن سوری‌ها در آینده نزدیک چقدر است؟
درخواست بررسی مجدد وضعیت امنیت در سوریه باید نخست در کنفرانس وزرای امور داخلی ایالت‌ها که از ۹ وزیر وابسته به احزاب متحد سوسیال مسیحی و دمکرات مسیحی و ۶ وزیر وابسته به حزب سوسیال دمکرات تشکیل شده، مورد بحث و رایزنی قرار گیرد.
سخنگوی وزیر امور داخلی ایالت تورینگن به دویچه وله گفته است که نظر این ایالت تغییری نکرده و تا پایان سال ۲۰۱۸ اخراج شهروندان سوری از آلمان ممنوع است.

وضعیت امنیت در سوریه چگونه است؟
نظرات گوناگونی برای پاسخ به این پرسش وجود دارد . حزب راستگرای "آلترناتیو برای آلمان" معتقد ‌است که خطر ناشی از جنگ در برخی از مناطق فروکش کرده و امکان زندگی بدون خطر برای شهروندان فراهم شده است. به نظر این حزب، تنها در ۱۰ درصد از خاک سوریه شرایط جنگی حاکم است.
بیشتر بخوانید: شکست داعش و سربازان خارجی که تمایلی به ترک سوریه ندارند
اما کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید که تمام سوریه بصورت مستقیم و غیر مستقیم درگیر جنگ است و هیچ کشوری نباید پناهندگان را برخلاف خواستشان به سوریه بازگرداند.

از چه زمانی اخراج پناهندگان سوری ممنوع شده است؟
از سال ۲۰۱۲ با نظر به گزارش‌هایی که در مورد شکنجه و کشتار مخالفان سوری در دست بود، نخست در تعدادی و سپس در تمامی ایالت‌های آلمان اخراج شهروندان سوری که به آلمان پناهنده شده‌اند، ممنوع اعلام شد. گرچه "دستور توقف اخراج" تاکنون به طور سالانه تمدید شده، اما از سال ۲۰۱۲ تاکنون وضعیت امنیتی در سوریه مورد بررسی جدید قرار نگرفته است.
در صورتی که بررسی‌ها حاکی از "بهبود وضعیت امنیتی" حتی در "برخی از مناطق" باشد، آنگاه می‌توان نتیجه گرفت که خطر جانی برای افرادی که به سوریه بازگردانده می‌شوند، وجود ندارد.

چه تعداد سوری در آلمان زندگی می‌کنند؟
طبق آمار ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۶۵۰ هزار سوری در آلمان زندگی می‌کنند. از این تعداد ۶ هزار نفر پناهنده سیاسی هستند. ۳۰۰ هزار نفر از آنان مشمول کنوانسیون ژنو هستند که آلمان نیز آن را به امضا رسانده است. ۱۱۰ هزار نفر از سوری‌هایی که در آلمان پناه‌ گرفته‌اند مشمول قانون حفاظت و کمک به جنگ‌زدگان هستند. این افراد از آلمان اخراج نمی‌شوند و اجازه اقامت دارند.
تقریبا ۴۶هزار سوری نیز تا تعیین تکلیف پناهندگی‌شان اجازه اقامت دارند و در شرایطی خاص به آن‌ها اجازه اشتغال داده می‌شود.
به گزارش وزارت کشور آلمان، در حال حاضر یک هزار سوری در این کشور زندگی می‌کنند که اجازه اقامت ندارند و باید آلمان را ترک کنند. اما این افراد را به دلیل "بخشنامه توقف اخراج" نمی‌توان از آلمان اخراج کرد.

آیا پناهجویان سوری داوطلبانه در حال بازگشت هستند؟
تعداد افرادی که داوطلبانه آلمان را به مقصد سوریه ترک می‌کنند بسیار ناچیز است. به گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت از ماه ژانویه تا ژوئیه سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۴۲ هزار سوری از کشورهای ترکیه، لبنان، اردن و عراق به کشورشان بازگشته‌اند.
براساس نظرسنجی سازمان ملل، سوری‌های پناهجو تنها در صورتی حاضر به بازگشت هستند که جنگ و خشونت در وطن‌شان پایان گرفته باشد و امکان تامین نیازمندی‌های زندگی برایشان تا حدی فراهم باشد.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.