سازمان ملل متحد از جامعه جهانی خواست به پناهجویان آفریقایی کمک بیشتری کنند
سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت جامعه جهانی باید به میلیون‌ها پناهجو در سرتاسر آفریقای سیاه کمک بیشتری بکند که محل زندگی بیش از یک چهارم پناهجویان جهان است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فیلیپو گرندی مسئول امور پناهجویان سازمان ملل متحد هنگام بازدید از اردوگاه داداب که تا چندی پیش بزرگ‌ترین اردوگاه پناهجویان جهان بود با خبرنگاران صحبت کرد.

او گفت: «تامین هزینه طرحهای مربوط به پناهجویان درآفریقا بسیار دشوار است و من از گفتن این نکته خجالت نمی‌کشم.» برخی از فقیر‌ترین کشورهای جهان از جمله اوگاندا و اریتره میزبان صد‌ها هزار پناهجوی اهل سودان جنوبی و نقاط دیگر هستند.

دولت کنیا می‌خواهد اردوگاه داداب را که محل زندگی ۲۳۰ هزار نفر است تعطیل کند اما سازمان ملل متحد خواستار بردباری در این زمینه شده و می‌گوید تمامی موارد بازگشت پناهجویان به سرزمین خود باید داوطلبانه باشد. مراجع قضایی کنیا در ماه فوریه اعلام کردند که دولت نباید این اردوگاه را تعطیل کند.

برخی از مقامات کنیا می‌گویند این اردوگاه که در نزدیکی مرز سومالی قرار دارد به نقطه‌ای برای جذب نیرو توسط گروه تندرو الشباب و پایگاهی برای حملات مسلحانه آن به خاک کنیا بدل شده است. ولی مقامات کنیا تاکنون مدارک مستندی در تایید این ادعا ارائه نکرده‌اند.

سازمان ملل متحد می‌گوید در سال جاری بیش از ۳۲ هزار پناهجوی اهل سومالی به صورت داوطلبانه از این اردوگاه به کشور خود بازگشته‌اند. نهادهای مدافع حقوق بشر در مورد اعمال فشار به پناهجویان برای ترک این اردوگاه توسط دولت کنیا و یا از طریق کاستن ۳۰ درصد از جیره روزانه پناهجویان در ماه اکتبر اظهار نگرانی کرده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌افزاید فیلیپو گرندی هنگام بازدید از اردوگاه داداب با ۲۰ خانواده سومالیایی که قصد بازگشت دارند صبحت کرد. دفتر امور پناهجویان سازمان ملل می‌گوید حدود ۱۹ هزار پناهجوی این اردوگاه در روند بازگشت به سومالی هستند.
کنیا آخرین مقصد در سفر آقای گرندی به منطقه بود. او از جیبوتی و سومالی نیز دیدار کرده است.

او گفت تعدادی از پناهجویان سومالیایی را در آن کشور دیده که از بازگشت به خانه خود راضی هستند ولی برخی دیگر با مشکلات فراوانی روبرو هستند و به کمک نیاز دارند. او در پیامی روی شبکه توئی‌تر نوشت: «بازگشت به خانه گزینه دشوار و جسورانه‌ای است چون شرایط سومالی هنوز شکننده است.»

بخش‌هایی از سومالی دچار خشکسالی است و گروه اسلام گرای تندرو الشباب هنوز به حملات مسلحانه خود بخصوص در موگادیشو پایتخت این کشور ادامه می‌دهد. در ماه اکتبر انفجار کامیونی حامل مواد منفجره بیش از ۵۰۰ کشته به جا گذاشت.

فیلیپو گرندی گفت: «ما باید به سومالی کمک کنیم تا نیرومند شده و در نتیجه شرایط برای بازگشت مردم به این کشور بهتر شود. در حال حاضر در بسیاری از مناطق ناامنی و خشکسالی، مشکلات دیگر و کمبود زیرساخت‌های ضروری وجود دارد.»

او افزود بسیاری از پناهجویانی که با آن‌ها صحبت کرده گفته‌اند تا زمانیکه شرایط در کشور بهبود نیابد بازنخواهند گشت.

اردوگاه داداب در سال ۱۹۹۱ و همزمان با اولین موج ورود پناهجویان اهل سومالی به خاک کنیا تاسیس شده است.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.