اسرائیل هزاران پناهجوی آفریقایی را اخراج می‌کند
دولت اسرائیل به هزاران پناهجوی آفریقایی ۹۰ روز مهلت داده تا خاک این کشور را ترک کنند.

در اخطاریه دولت اسرائیل، این پناهجویان تهدید شده‌اند که در صورت سر باز زدن از این اخطار زندانی خواهند شد.

حدود ۴۰ هزار پناهنده که اغلب از کشورهای اریتره و و سودانند اکنون راهی به غیر از بازگشت به کشورشان و یا پناه بردن به کشورهای ثالثی چون اوگانادا و روآندا ندارند.

دولت اسرائیل به این مهاجران وعده پرداخت کمک هزینه ۳۵۰۰ دلاری در ازای ترک خاک این کشور داده است.

این اخطاریه کودکان، کهنسالان، بیماران و قربانیان برده‌داری و قاچاق انسان را معاف کرده و دولت اسرائیل می‌گوید که اخراج پناهجویان به صورت داوطلبانه و در 'فضایی محترمانه' صورت خواهد گرفت.

با وجود این، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری این تصمیم اسرائیل را خلاف قوانین بین المللی دانسته‌اند.

اکثر پناهچویان آفریقایی با روادیدهای موقت و سه ماهه در اسرائیل مانده‌اند و با توجه به اخطاریه جدید که مهلتی ۹۰ روزه برای خروج آنها تعیین کرده، حتی کسانی که امروز (دوم ژانویه) اجازه اقامت سه ماهه دریافت کرده‌اند هم باید خاک اسرائیل را تا روز اول آوریل ترک کنند.

در حالی که پناهجویان علت مهاجرت خود را دلایل سیاسی و امنیت جانی طرح می‌کنند اسرائیل آنها را اکثرا مهاجران اقتصادی می‌داند
در حالی که پناهجویان علت مهاجرت خود را دلایل سیاسی و امنیت جانی طرح می‌کنند اسرائیل آنها را اکثرا مهاجران اقتصادی می‌داند

در میان بیش از ۳۰ هزار پناهجوی اریتره‌ای و سودانی حدود ۵ هزار کودک هم وجود دارند که در خاک اسرائیل متولد شده‌اند. این کودکان و والدین آنها فعلا از ترک اجباری خاک اسرائیل معاف شده‌اند. اسرائیل همچنین پناهجویانی که هنوز به درخواست اقامت آنها رسیدگی نشده است را هم معاف از این اخطاریه اعلام کرده است.

این تصمیم دولت اسرائیل بر مبنای رای دیوان عالی این کشور اتخاذ شده که ماه ماه اوت گذشته به دولت اجازه داد پناهجویان سودانی و اریتره‌ای را پس از عقد توافق‌نامه با روآندا، به این کشور آفریقایی گسیل کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، تابستان گذشته از توافق با دولت روآندا برای انتقال این پناهجویان خبر داد.

پیش‎بینی شده روند اخراج این پناهجویان برای دولت اسرائیل دست‌کم حدود ۸۶ میلیون دلار هزینه در پی داشته باشد و آن طور که آمارهای سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد، احتمالا بخش مهمی از این مهاجران اسرائیل را به مقصد کشورهای غربی ترک خواهند کرد.

از میان حدود ۳۳۰۰ پناهجوی آفریقایی که در ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۷ اسرائیل را ترک کردند، بیش از ۶۴ درصد به کشورهای غربی و ۲۰ درصد به اوگاندا و روآندا رفته‌اند و تنها ۱۶ درصد به اریتره و سودان بازگشته‌اند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.