تظاهرات هم‌زمان مخالفان و هواداران پناهجویان در شهر کوتبوس آلمان
شهروندان کوتبوس با توجه به تشدید درگیری‌ها با پناهجویان و همچنین افزایش اعمال خشونت‌آمیز دست به تظاهرات زدند. شماری علیه نفرت‌پراکنی و بیگانه‌ستیزی تظاهرات کردند و شماری دیگر علیه اسلام و سیاست‌های پناهندگی دولت آلمان.

"زندگی بدون تنفر" شعار گردهمایی شهروندان کوتبوس بود که روز شنبه (۳ فوریه/ ۱۴ بهمن) برگزار شد. کوتبوس در شرق آلمان قرار دارد.

پلیس کوتبوس از ذکر شمار تظاهرکنندگان خودداری کرد، اما برگزارکنندگان این تجمع از حضور دو هزار نفر در آن سخن گفتند. به گزارش خبرگزاری آلمان یک پناهجو درخواست برگزاری این تجمع را کرده و نهاد مدنی "اتحاد برای کوتبوسی بدون نازی" شهروندان را به حضور در آن فراخوانده بود.

حاضران در این گردهم‌آیی با بادکنک‌های رنگی و همچنین گل، مخالفت خود با خشونت و بیگانه‌ستیزی را به نمایش گذاشتند.

گردهمایی مخالفان

همزمان با این تجمع، انجمن "آینده‌ی وطن" در کوتبوس که گرایش‌های بیگانه‌ستیزانه دارد، تظاهراتی علیه پناهجویان و همچنین سیاست‌های پناهندگی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به راه انداختند. نهادهای امنیتی آلمان این انجمن را در رده "گروه عملیاتی انتقاد به پناهجویان" دسته‌بندی کرده‌اند.

در مورد شمار شرکت‌کنندگان در این تجمع ارقام گوناگونی منتشر شد. در حالیکه برگزارکنندگان از پنج هزار تظاهرکننده سخن‌گفته‌اند، شاهدان عینی شمار آنان را حدود دو هزار نفر ذکر کرده‌اند.

صحنه‌ای گردهمایی مخالفان اسلام و پناهجویان در کوتبوس
تصویری از گردهمایی مخالفان اسلام و پناهجویان در کوتبوس

"اسلام به غده‌ای سرطانی می‌ماند و بزرگ‌ترین خطر برای بشریت است" و "مرکل باید برود" از جمله شعارهایی بود که بر پلاکاردهای این تظاهرات نوشته شده بود.

طبق اعلام پلیس کوتبوس هر دو گردهمایی به شکلی مسالمت‌آمیز برگزار شد. تنها یک مرد ۳۸ ساله در نقاط مختلف شهر، دست خود را به نشان سلام هیتلری بلند کرد؛ عملی که از دید قوانین آلمان جرم محسوب می‌شود. پلیس این فرد را بازداشت کرد.

تلاش مسئولان شهر برای آرام کردن اوضاع

کوتبوس که ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، در هفته‌های اخیر شاهد درگیری‌هایی میان پناهجویان و برخی شهروندان آلمانی و همچنین افزایش اعمال خشونت‌آمیز علیه آوارگان و پناهجویان بوده است.

از جمله چند نوجوان پناهجوی سوری به یک زوج آلمانی در جلوی یک مرکز خرید حمله کرده بودند. از سوی دیگر در آغاز سال جاری میلادی افرادی ناشناس خوابگاه‌های پناهجویان را مورد حمله قرار دادند.

با توجه به این وضعیت، شهر کوتبوس در حال حاضر پذیرش پناهجویان را متوقف کرده است و می‌کوشد با کمک نیروهای پلیس و همچنین مددکاران اجتماعی اوضاع را آرام کند.

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.