​​​​​​​یونان از پذیرش پناهجویان کشورهای دیگر خودداری می‌کند
یونان بر خلاف تعهدات‌اش در قبال معاهده دوبلین از قبول پناهجویانی که در آلمان زندگی می‌کنند خودداری می‌کند. این در حالی است که یونان، بر مبنای همین معاهده، در سال ۲۰۱۷ میلادی ۳۱۸۹ نفر را به آلمان فرستاده است.

یونان گرچه معاهده دوبلین را در ارتباط با پناهندگان پذیرفته، اما به شدت از پس گرفتن پناهجویانی که بر مبنای همین قرارداد باید از آلمان به یونان بازگردند، مخالفت می‌کند.

روزنامه آلمانی "پاساور نویه پرِسه" در این باره گزارش داد که در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) دولت یونان از مجموع ۲۳۱۲ پناهجویی که باید از آلمان تحویل می‌گرفت، تنها خود را در ۸۱ مورد مسئول دانسته است.

روزنامه "پاساور نویه پرِسه" با انتشار این خبر اعلام کرد که دولت یونان هنوز هیچ یک از این پناهجویان را نپذیرفته است. این روزنامه به نقل از وزارت کشور آلمان اعلام کرد که گزارشی در این باره به درخواست حزب چپ‌ها در مجلس نمایندگان آلمان "بوندس‌تاگ" منتشر شده است.

وزارت کشور آلمان با انتقاد از دولت یونان اعلام کرده که نپذیرفتن بیش از ۹۵ درصد تقاضاها در ارتباط با تحویل پناهجویان از طرف آلمان قابل قبول نیست. وزارت کشور آلمان اما در باره دلایل یونان برای نپذیرفتن پناهجویان اظهار نظری نکرده است.

بر مبنای معاهده دوبلین که در اتحادیه اروپا به تصویب رسیده، اولین کشوری که متقاضی پناهندگی وارد آن می‌شود، یا از طریق آن روادید ورود دریافت می‌کند، موظف به رسیدگی به درخواست پناهندگی وی است.

در چنین شرایطی اگر پناهنده‌ای موفق شود از این کشور به دیگر کشورهای اتحادیه برود و آنجا تقاضای پناهندگی خود را بدهد، آن کشورها وظیفه دارند متقاضی پناهندگی را بدون رسیدگی به درخواست ‌پناهندگی‌اش به کشور اول بازگردانند.

وزارت کشور آلمان اعلام کرده که یونان این سیاست را در حالی اتخاذ کرده که در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) ۳۱۸۹ نفر از اعضای خانواده‌های پناهجویانی که در آلمان زندگی می‌کنند، خود را از یونان به این کشور رسانده‌اند. بیشتر این افراد از سوریه، افغانستان و عراق به آلمان آمده‌اند.

آلمان با تقاضای ورود این افراد از یونان به آلمان موافقت کرده بود. همچنین اداره فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge) نیز موافقت خود را با تقاضای یونان نسبت به ارسال ۵۳۱۰ نفر دیگر از اعضای خانواده پناهندگانی که در آلمان زندگی می‌کنند، اعلام کرده است.

نقل و انتقال پناهجویان در اتحادیه اروپا

آلمان همواره شماری از پناهجویان خود را به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا می‌فرستد و هم‌زمان شمار بیشتری پناهجو از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا دریافت می‌کند. شمار پناهجویانی که بر مبنای معاهده دوبلین در سال ۲۰۱۶ میلادی میان کشورهای اتحادیه اروپا جابه‌جا شده‌اند ۳۹۶۸ نفر بوده است.

این جابه‌جایی در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) به ۷۱۰۲ رسید و حدود دو برابر شد. آلمان از این تعداد پناهجو ۸۷۵۴ نفر را تحویل گرفت. مجارستان اما از ماه مه سال ۲۰۱۷ تاکنون هیچ پناهجویی را نپذیرفته است. این موضع مجارستان در حالی است که دولت آلمان از این کشور خواسته است با بازگشت ۳۳۰۴ پناهجو که از خاک این کشور به آلمان آمده‌اند موافقت کند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.