تظاهرات علیه سیاست دولت اسرائیل در قبال پناهجویان در تل‌آویو
دولت اسرائیل درصدد بیرون کردن هزاران مهاجر و پناهجوی آفریقایی از کشور خود است. دولت نتانیاهو تهدید کرده که اگر این مهاجران خاک اسرائیل را ترک نکنند، بازداشت خواهند شد.

در روز شنبه (۲۴ مارس/ ۴ فروردین) بیش از ۲۵ هزار نفر در تل‌آویو علیه سیاست‌های دولت اسرائیل در قبال پناهجویان و مهاجران دست به تظاهرات زدند. مقاومت مهاجران و پناهجویان آفریقایی علیه سیاست‌های دولت نتانیاهو از هفته‌ها پیش آغاز شده است.

تظاهرکنندگان در تل‌آویو فریاد می‌زدند که "انسان، انسان است و فرقی میان خون ‌آنها نیست."

شمار پناهجویان آفریقایی که هم اکنون در اسرائیل به سر می‌برند و قوانین جدید شامل حال آنان می‌شود حدود ۴۰ هزار نفر است. اغلب این مهاجران و پناهجویان از کشورهای اریتره و سودان هستند.

دولت اسرائیل به پناهجویان تا پایان ماه مارس ۲۰۱۸ فرصت داده که داوطلبانه خاک این کشور را ترک کنند، پس از اتمام این مهلت، اقدامات شدیدتری از جمله حبس در انتظار این پناهجویان خواهد بود. حتی دولت اسرائیل اعلام کرده به هر پناهجویی که داوطلبانه اسرائیل را ترک کند حدود ۲۸۰۰ یورو پرداخت خواهد کرد.

دولت اسرائیل نخست مردان پناهجویان بدون خانواده را مشمول این سیاست دانسته است. پناهجویانی که درخواست پناهندگی آنان رد شده یا هم‌اکنون به‌طور غیرقانونی در اسرائیل به سر می‌برند، گروه‌های بعدی هستند.

یک پناهجوی سودانی در تظاهرات تل‌آویو گفت: «ما فکر می‌کردیم که دولت اسرائیل بهتر از هر کشور دیگری شرایط ما را درک می‌کند. اما دولت اسرائیل مایل نیست که ما در این کشور زندگی کنیم.»

این پناهجو که یکی از سخنرانان تظاهرات روز شنبه بود افزود: «از ۱۲ سالگی در سودان مورد آزار و اذیت قرار گرفتم، چرا که متعلق به قبیله‌ای دیگر بودم.»

این پناهجو گفت که اغلب بستگانش در سودان قتل عام شده‌اند. با وجود مستندات درباره پیشینه اغلب پناهجویان آفریقایی، دولت اسرائیل آنها را "مهاجران غیرقانونی" قلمداد می‌کند. تنها در موارد بسیار نادری تقاضای پناهندگی این افراد پذیرفته می‌شود.

تظاهرات علیه اخراج پناهجویان آفریقایی در تل‌آویو
تظاهرات علیه اخراج پناهجویان آفریقایی در تل‌آویو

بازگرداندن پناهجویان به کشورهای ثالت

دیوان عالی اسرائیل، به عنوان بالاترین مرجع قضایی این کشور با توجه به شکایت بسیاری از سوی نهاد‌های پناهجویی و حقوق‌بشری علیه بازگرداندن پناهجویان، به دولت نتانیاهو تا روز دوشنبه فرصت داده که به‌طور جداگانه و فردی علیه مهاجران و پناهجویان اقامه شکایت کند.

منتقدان سیاست‌های دولت اسرائيل بیش از همه به توافقات و مذاکرات دولت نتانیاهو با کشورهای ثالت برای پذیرفتن پناهجویان اخراجی اعتراض دارند. منتقدان می‌گویند مذاکرات دولت نتانیاهو با کشورهای ثالث به‌خوبی نشان می‌دهد که دولت اسرائیل کاملاّ آگاه است که بازگرداندن پناهجویان آفریقایی به کشورهایشان با خطرات جانی جدی روبرو است.

دولت اسرائیل تا کنون نامی از کشورهای ثالث نبرده است. برخی سازمان‌های غیردولتی در اسرائیل می‌گویند که دولت نتانیاهو با کشورهای رواندا و اوگاندا در باره پناهجویان گفت‌وگو داشته است، اما هر دو کشور تا کنون این گزارش‌ها را رد کرده‌اند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.