معضل آلمان در اخراج افرادی که تقاضای پناهندگی‌شان رد می‌شود
در آلمان سال ۲۰۱۷ به حدود ۶۵ هزار نفر که تقاضای پناهندگی‌اشان رد شده حق اقامت موقت داده‌اند. دولت می‌گوید که اخراج این افراد آسان نیست، زیرا کشورهای آنها در صدور گذرنامه همکاری نمی‌کنند.

دولت آلمان به گونه‌ای فزاینده با این مشکل روبروست که نمی‌تواند همه پناهجویان و مهاجرانی را که واجد حق اقامت در این کشور نمی‌شناسد به میهنشان بازگرداند. فونکه مدین‌گروپه، یکی از رسانه‌های آلمان با استناد به یک گزارش داخلی وزارت کشور نوشته است که دولت آلمان سال ۲۰۱۷ مجموعا در بازگرداندن ۶۴ هزار و ۹۱۴ نفر پناهجو و مهاجر فاقد شرایط دریافت پناهندگی یا اقامت در آلمان، با مشکل مواجه شده و مجبور شده به آنها حق اقامت موقت بدهد.

این رقم در سال ۲۰۱۶ ، ۳۸ هزار و ۱۲ نفر بوده است. به این ترتیب شمار افراد یادشده در سال ۲۰۱۷ یک افزایش ۷۱ درصدی را نشان می‌دهد.

بنا بر آمار یادشده در پایان سال ۲۰۱۷ میلادی ۵۷۴۳ نفر که خود را هندی معرفی کرده‌اند فاقد اسناد و مدارک لازم برای استرداد هستند و بازگرداندن آنها با مشکل روبرو شده و از این رو به آنها حق اقامت موقت اعطا شده است. ۴۹۴۳ نفر که مدعی بوده‌اند پاکستانی‌اند و نیز ۳۹۱۵ مدعی افغان‌بودن و ۳۸۲۸ مدعی تبعه روسیه نیز مشکل مشابه‌ای داشته‌اند و آلمان ناگزیر به اعطای حق اقامت موقت به آنها شده است. برای دوائر آلمان تعیین تابعیت ۳۸۰۰ نفر دیگر نیز ممکن نشده است.

در گزارش وزارت کشور آلمان که فونکه مدین‌گروپه به آن استناد کرده است همچنین از "همکاری بد" یا "بسیار بد" سفارتخانه‌ها با دوائر دولتی آلمان در صدور اسناد و مدارک جایگزین برای گذرنامه برای افراد یادشده سخن می‌رود. برای مثال در مورد سفارتخانه هند در گزارش آمده است که همکاری بسیار کند صورت می‌گیرد یا اصولا هیچ مدرک و سندی به عنوان جایگزین گذرنامه صادر نمی‌شود. در مورد پاکستان گزارش از کندکاری و تعلل خبر می‌دهد. از این رو دوائر دخیل آلمان در امور پناهندگی اغلب از خیر بازگرداندن شهروندان هندی و پاکستانی که تقاضای پناهندگی یا مهاجرتشان رد شده می‌گذرند. سفارتخانه‌های لبنان و ترکیه نیز همکاری چندانی در این زمینه ندارند.

آلمان در سال ۲۰۱۷، مجموعا ۲۶ هزار متقاضی پناهندگی فاقد شرایط دریافت این حق را از کشور اخراج کرده است. این رقم در سال ۲۰۱۶ ۲۸ هزار نفر بوده است.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.