آیا آزمایش تشخیص سن پناهجویان در آلمان بدل به قاعده می‌شود؟
وظیفه تشخیص سن پناهجویان در آلمان برعهده ادارات ویژه امور جوانان است. اکنون در یک حکم حقوقی از الزام تشخیص سن پناهجویان به کمک روش‌های پزشکی سخن رفته است؛ موضوعی که بر سر آن اتفاق نظر وجود ندارد.

تا کنون در آلمان قاعده بر تشخیص سن پناهجویان توسط ادارات محلی امور جوانان بود. در واقع یکی از وظایف ادارات امور جوانان در شهرهای مختلف آلمان آن بود که از طریق مشورت با دو کارشناس سن پناهجو را تعیین کند.

قانون در عین حال پیش‌بینی کرده بود که هرگاه ادارات امور جوانان درباره تشخیص سن یک پناهجو تردید داشته باشند، آنگاه موضوع از طریق انجام آزمایش‌های پزشکی دنبال ‌شود.

این در حالی است که بر اساس حکمی که دادگاه عالی اداری آلمان روز پنجشنبه ۲۶ آوریل (۶ اردیبهشت) صادر کرده، آزمایش پزشکی برای تشخیص سن پناهجویان می‌تواند بدل به یک قاعده عمومی شود.

صدور این حکم در رابطه با شکایت یکی از پناهجویان افغان بود. او برخلاف تشخیص اداره امور جوانان محل زندگی خود مدعی بود که به سن قانونی نرسیده است.

به این ترتیب، هرگاه مسئولان اداره امور جوانان و فرد پناهجو درباره سن او به توافق نرسند، انجام آزمایش پزشکی برای تشخیص دقیق سن آن فرد الزامی می‌شود.

اهمیت تشخیص سن پناهجویان

قتل یک دختر دانشجوی ۱۹ ساله آلمانی در شهر فرایبورگ و همچنین قتل یک دختر ۱۵ ساله آلمانی دیگر در ایالت راینلند فالتس، موضوع تشخیص سن پناهجویان را در مجامع حقوقی این کشور مطرح کرده بود.

سه پناهجوی جوان در یکی از مراکز پناهندگی در کارلزروهه
سه پناهجوی جوان در یکی از مراکز پناهندگی در کارلزروهه

هر دو پناهجویی که مرتکب این دو قتل شده بودند، سن خود را کمتر از سن واقعی خود اعلام کرده بودند تا مجازات کمتری شامل حال آن‌ها بشود. اما تحقیقات و به‌ویژه آزمایش‌های پزشکی نشان دادند که این دو فرد در زمان ارتکاب جرم به سن قانونی رسیده بودند.

به باور مسئولان آلمانی، بسیاری از پناهجویان برای آنکه از مزایای اجتماعی ویژه‌ای برخوردار شوند، سن خود را کمتر از سن واقعی‌شان اعلام می‌کنند.

پناهجویانی که به سن قانونی نرسیده باشند می‌توانند مستقیما از خدمات آموزشی بهره گیرند. افزون بر آن، امکان انتقال اعضای خانواده آن‌ها و از جمله والدین‌شان بیش از سایر پناهندگان است و خطر اخراج آن‌ها از آلمان در قیاس با دیگران به‌مراتب کمتر است.

تشخیص سن پناهجویان از طریق معاینات پزشکی امری زمان‌بر است و این یکی از دلایلی است که عده‌ای با تبدیل شدن آن به قاعده مخالفت می‌کنند.

در اوایل ماه ژانویه، حزب پوپولیست و راستگرای آلترناتیو برای آلمان (AfD) با ارائه یک طرح به پارلمان آلمان خواسته بود برای پناهجویانی که در اعلام سن خود حقیقت را نمی‌گویند مجازاتی در نظر گرفته شود.

افزون بر آن، این حزب خواسته است که برای تشخیص سن آن‌دسته از پناهجویانی که مدرک و سندی برای اثبات سن خود ارائه نمی‌کنند، آزمایش پزشکی صورت گیرد.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.