ایتالیا به کشتی پناهجویان اجازه ورود نداد
ماتئو سالوینی، وزیر کشور جدید در دولت ایتالیا، به یک کشتی حامل بیش از ۶۰۰ پناهجوی نجات یافته از سواحل لیبی، اجازه پهلو گرفتن در بنادر ایتالیا را نداده است.

ماتئو سالوینی که رهبر حزب راست افراطی "لیگ" است، خواهان آن شده که کشور مالت این پناهجویان را بپذیرد. مقامات مالت این درخواست را رد کرده اند.

کشتی اکواریوس به گروه خیریه غیردولتی "اس او اس مدیترانه" تعلق دارد. این گروه می گوید که ۶۲۹ نفر را در شش نقطه جداگانه در سواحل لیبی از غرق شدن نجات داده است.

ماتئو سالوینی روز یکشنبه (۱۰ ژوئن) گفت که ایتالیا به "قاچاق انسان" و "حرفه مهاجرت غیرقانونی" نه می گوید.

او در فیس‎بوک نوشت: "مالت کسی را قبول نمی کند. فرانسه مردم را از مرزهایش عقب می زند، اسپانیا با سلاح از مرزش دفاع می کند."

آقای سالوینی اخیرا گفته بود که
آقای سالوینی اخیرا گفته بود که "دوران خوش" برای مهاجران غیرقانونی به سر آمده است

آقای سالوینی اخیرا در بازدیدی از سیسیل ایتالیا گفته بود که این جزیره دیگر نباید "اردوگاه پناهندگان اروپا باشد." او گفت که طرح های دولت جدید در مورد مهاجران "نه شدید ... بلکه مطابق با عقل سلیم است."

منتقدان در مورد عملی بودن طرح های آقای سالوینی ابراز تردید کرده اند.

ایتالیا مقصد اصلی مهاجرانی است که خود را از شمال آفریقا به اروپا می رسانند هرچند شمار آنها در سال های اخیر در حال کاهش بوده است.

دولت عوامگرای جدید این کشور متشکل از جنبش پنج ستاره و لیگ، هفته پیش سوگند یاد کرد و به چند ماه بلاتکلیفی در چهارمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا پایان داد.

بنادر ایتالیا از جمله کاتانیا نقط ورود بسیاری از مهاجرانی است که با عبور از مدیترانه خطر می کنند
بنادر ایتالیا از جمله کاتانیا نقطه ورود بسیاری از مهاجرانی است که با عبور از مدیترانه خطر می کنند

این احزاب اصرار دارند که اخرج نیم میلیون مهاجر بدون مدرک در ایتالیا باید "در اولویت باشد." رهبران این احزاب می گویند که باید برای مهاجرانی که قرار است اخراج شوند در سراسر ایتالیا "مراکز موقتی اقامت" ایجاد شود.

منتقدان دولت می گویند که طرح اخراج مهاجران غیرعملی است و به خطر تشدید نژادگرایی و سیاسی کردن یک مساله انسان‌دوستانه دامن می زند.

یک طرح جنجالی که دولت قبلی ایتالیا با مقام های لیبی امضا کرده از تابستان گذشته باعث کاهش شمار مهاجران شده است.

با این حال مقام های ایتالیایی می گویند که ۱۳۵۰۰ مهاجر تا این لحظه در سال جاری ثبت نام کرده اند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.