اسپانیا کشتی جنجالی حامل صدها پناهجو را می‌پذیرد
پس از اینکه ایتالیا و مالت حاضر به پذیرش کشتی حامل ۶۲۹ پناهجوی نجات‌یافته از سواحل لیبی نشدند، دولت سوسیالیست "پدرو سانچز" در اسپانیا روز دوشنبه ۱۱ ژوئن/ ۲۱ خرداد اعلام کرد که این کشتی را می‌پذیرد.

کشتی "آکواریوس" شامل پناهجویانی است که در ۶ نقطه جداگانه در سواحل لیبی و توسط یک کشتی متعلق به سازمان غیردولتی "اس او اس مدیترانه" از غرق‌شدن نجات یافته‌اند.

این پناهجویان از مبدا لیبی و از طریق مدیترانه به سوی اروپا حرکت کرده بودند اما ایتالیا روز یکشنبه اعلام کرد که آنها را نمی‌پذیرد.

ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا از کشور مالت خواسته بود که این پناهجویان را بپذیرد ولی مقامات مالت نیز این درخواست را رد کردند.

از زمان ورود این کشتی به سواحل ایتالیا سازمان ملل متحد و همچنین اتحادیه اروپا از ایتالیا و همچنین مالت درخواست کرده‌اند که این پناهجویان را بپذیرند.

کمیسیون اروپا نیز خواهان یک "راه حل فوری" در این زمینه شده بود.

ماتئو سالوینی که خود رهبر حزب راست افراطی ایتالیاست، پیش از این درباره "قاچاق انسان" و "مهاجرت غیرقانونی" هشدار داده و اعلام کرده بود که ایتالیا چنین پناهجویانی را نخواهد پذیرفت.

وی همچنین گفته بود که "اوقات خوش" برای پناهجویان غیرقانونی به سر آمده است.

انتظار می‌رود سیاست‌های وزیر کشور ایتالیا، سبب افزایش تعداد مراکز نگهداری مهاجران برای توافق با کشور مبدا و اخراج این مهاجران شود. وی پیش از این اعلام کرده که بخشی مهمی از کمک‌های پنج میلیارد یورویی سالانه را، که صرف پذیرفتن مهاجران می شود، قطع خواهد کرد.

در حالی که احزاب تشکیل‌دهنده دولت جدید ایتالیا بر اخراج پناهندگان بدون مدارک قانونی اصرار دارند، منتقدان دولت می‌گویند که چنین کاری باعث شدت گرفتن "نژادپرستی" و همچنین "سیاسی کردن" یک مسئله انسانی می‌شود.

ایتالیا مقصد نخست پناهجویانی است که از شمال آفریقا به اروپا می‌آیند و اکنون در این کشور حدود نیم میلیون پناهجوی غیرقانونی وجود دارد.

به گفته مقامات ایتالیا از تابستان گذشته تاکنون ورود ۱۳ هزار و ۵۰۰ پناهجو به ایتالیا ثبت شده است، هرچند تعداد واقعی آنها ممکن است بیش از این باشد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.