هشدار ایتالیا به فرانسه: عذرخواهی نکنید، دیدار رهبران دو کشور لغو می‌شود
ایتالیا سفر وزیر اقتصاد خود به فرانسه را لغو کرده است. لغو این دیدار، نشانه وخیم‌تر شدن روابط دو کشور بر سر مساله پناهجویان است.

ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا گفته است در صورتی که فرانسه به طور رسمی از ایتالیا عذرخواهی نکند، ممکن است دیدار روز جمعه جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه لغو شود.

وزارت امور خارجه ایتالیا امروز، چهارشنبه، سیزده ژوئن سفیر فرانسه در این کشور را در اعتراض به اظهارات مقام‌های فرانسوی در باره تصمیم ایتالیا برای راه ندادن به کشتی حامل مهاجران احضار کرد.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه دولت ایتالیا را در این رابطه به "نگاه بد و غیر مسئولانه" متهم کرده است.

این کشتی حامل بیش از ۶۰۰ پناهجو بود اما وزیر کشور دولت جدید ایتالیا اجازه نداد در بنادر این کشور پهلو بگیرد. پس از امتناع ایتالیا، اسپانیا قبول کرده این کشتی در بندر والنسیا پهلو بگیرد.

جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا هم با انتقاد از فرانسه، موضع این کشور در قبال پناهجویان را "ریاکارانه" خوانده است.

لوئیجی دی مایو، رهبر جنبش پنج ستاره که معاون نخست‌وزیر ایتالیا است، با رد انتقاد فرانسه گفته است "خوشحالم که فرانسوی‌ها مسئول بودن را درک کرده‌اند. اگر آنها کمک می‌خواهند ما به آنها کمک می‌کنیم." او گفته است "اگر فرانسه بنادر خود را بگشاید ما شماری از این افراد (پناهجویان) را به آنجا منتقل خواهیم کرد."

نیروهای صلیب سرخ ایتالیا با کودکان پناهجو
نیروهای صلیب سرخ ایتالیا با کودکان پناهجو

کشتی اکواریوس که حامل صدها پناهجو است، به گروه خیریه غیردولتی "اس او اس مدیترانه" تعلق دارد. این گروه می گوید که ۶۲۹ نفر را در شش نقطه جداگانه در سواحل لیبی از غرق شدن نجات داده است.

دولت پوپولیستی ایتالیا وعده رویه‌ای سفت و سخت در قبال پناهجویان را داده و گفته است بنادر این کشور تنها به روی کشتی‌های نجات ایتالیا باز خواهد بود.

در ۵ سال گذشته ایتالیا بیش از ۶۴۰ هزار مهاجر را پذیرفته که بیشتر آنها آفریقایی هستند. ایتالیا گفته است کشورهای اتحادیه اروپا باید در این مساله مسئولیت بیشتری بپذیرند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.