جنجال کشتی آکواریوس: اسپانیا از علاقه پناهجویان به فرانسه خبر داد
اسپانیا روز شنبه ۱۶ ژوئن/ ۲۶ خرداد اعلام کرد که این کشور پیشنهاد فرانسه را برای پذیرش پناهجویان کشتی "آکواریوس" می‌پذیرد. ایتالیا نیز که هفته گذشته پس از رسیدن این پناهجویان به بنادر خود آنها را نپذیرفته بود، امروز اعلام کرد درهای بنادر خود را به روی دیگر قایق‌های نجات سازمان‌های غیردولتی در مدیترانه می‌بندد.

"کارمِن کالوو"، معاون رئیس جمهوری اسپانیا با انتشار بیانیه‌ای گفت: «دولت فرانسه با دولت اسپانیا برای پذیرش این مهاجران همکاری خواهد کرد». به گفته وی «این مهاجران پس از رسیدن به بندر "والنسیا" در اسپانیا و اعلام همه پروتکل‌های پذیرش پناهجویی به آنان، تمایل خود برای رفتن به فرانسه را ابراز کرده‌اند».

کشتی "آکواریوس" متعلق به سازمان غیردولتی "اِس.اُ.اِس مدیترانه"، شامل پناهجویانی است که در ۶ نقطه جداگانه در سواحل لیبی از غرق‌شدن نجات یافته‌اند. این پناهجویان از مبدأ لیبی و از طریق مدیترانه به سوی اروپا حرکت کرده بودند، اما ایتالیا روز یکشنبه ۲۰خرداد/ ١٠ ژوئن اعلام کرد که آنها را نمی‌پذیرد.
ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا از کشور مالت خواسته بود که این پناهجویان را بپذیرد ولی مقامات مالت نیز این درخواست را رد کردند.

در حالی که دولت سوسیالیست "پدرو سانچز" در اسپانیا روز دوشنبه ۱۱ ژوئن اعلام کرد که این کشتی را می‌پذیرد، روز پنج‌شنبه ١٤ ژوئن فرانسه نیز برای پذیرش این پناهجویان اعلام آمادگی کرد.

از سوی دیگر موضوع پذیرش این پناهجویان بحث‌هایی را میان مقامات فرانسه و ایتالیا در روزهای گذشته ایجاد کرده و "امانوئل ماکرون" رئیس جمهوری فرانسه، در انتقاد به عدم همکاری ایتالیا در این زمینه، نشست بین وزرای اقتصاد دو کشور را لغو کرد.

همچنین روز شنبه ۱۶ ژوئن " ماتئو سالووینی" وزیر کشور جدید ایتالیا نیز اعلام کرد که بنادر خود را به روی قایق‌های سازمان‌های غیردولتی که در مدیترانه هستند می‌بندد. وی گفت: «آنها باید بدانند که ایتالیا دیگر نمی‌خواهد در تجارت غیرقانونی مهاجران مشارکت کند». و تاکید کرد که این قایق‌ها «باید به دنبال بنادر دیگری به جز ایتالیا باشند».
وزیر کشور ایتالیا، در واکنش به یکی از این سازمان‌های غیردولتی آلمانی که دولت وی را «فاشسیت» خوانده بود نیز گفت: «تهدیدات و دشنام‌های آنها مانع اقدامات ما نمی‌شود»

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.