پناهجویان کشتی آکواریوس به اسپانیا رسیدند
کشتی "آکواریوس" حامل پناهجویان نجات‌یافته در آب‌های مدیترانه، پس از یک هفته سرگردانی و بحث میان کشورهای مختلف برای پذیرش آنها، صبح یکشنبه ٢٧ خرداد/ ۱٧ ژوئن به بندر "والنسیا" در اسپانیا رسید.

در حالی که هفته گذشته سازمان غیردولتی "اِس.اُو.اِس مدیترانه"، ۶٢٩ پناهجو را در دریای مدیترانه نجات داده و آنها را به ساحل ایتالیا رسانده بود، بخشی از این پناهجویان امروز از طریق کشتی "آکواریوس" به بندر "والنسیا" در اسپانیا رسیدند. بخشی دیگر از آنها نیز ساعاتی پیش از آن توسط یک کشتی ایتالیایی به ساحل اسپانیا رسیدند.
بخش پایانی این پناهجویان نیز قرار است تا عصر امروز توسط یک کشنی نظامی ایتالیایی به اسپانیا منتقل شوند.

همزمان "مارین لوپن" رهبر حزب "جبهه ملی فرانسه"، روز یکشنبه «نگرانی شدید» خود را از ورود بخشی از این پناهجویان به فرانسه ابراز کرد. وی که با شبکه رادیویی "اوُرُوپ یک"* گفت‌وگو می‌کرد، در ادامه افزود: «این افراد می‌توانستند خیلی زودتر به تونس یا الجزایر برسند. اما از چند سال پیش که ما از اصول خود فاصله گرفتیم، همه پناهجویان به طور سیستماتیک باید به اروپا بیایند».
این نماینده مجلس در ادامه با ابراز رضایت از «صحیح و سالم» ماندن این پناهجویان در ادامه گفت: «علیرغم این موضوع، من به شدت نگران هستم، چون شنیدم که نخست وزیر فرانسه از آمدن بخشی از آنها به فرانسه خبر داده است».

این پناهجویان که از مبدأ لیبی و از طریق مدیترانه به سوی اروپا حرکت کرده بودند، در ۶ نقطه جداگانه در سواحل لیبی از آب گرفته شدند. اما وقتی روز یکشنبه ٢٠ خرداد/ ١٠ ژوئن به ایتالیا رسیدند، مقامات این کشور از پذیرش آنها خودداری کردند.
"ماتئو سالوینی"، وزیر کشور ایتالیا از کشور مالت خواست که این پناهجویان را بپذیرد ولی مقامات مالت نیز این درخواست را رد کردند.

پس از آن دولت سوسیالیست "پدرو سانچز" در اسپانیا، روز دوشنبه ١١ ژوئن اعلام کرد که این کشتی را می‌پذیرد و فرانسه نیز روز پنج‌شنبه ١٤ ژوئن برای پذیرش این پناهجویان اعلام آمادگی کرد.
همزمان موضوع عدم پذیرش ایتالیا در روزهای گذشته بحث‌هایی را میان مقامات فرانسه و این کشور ایجاد کرد.
ایتالیا روز شنبه ۱۶ ژوئن اعلام کرد که بنادر خود را به روی قایق‌های سازمان‌های غیردولتی که در مدیترانه هستند، می‌بندد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.