کشته‌شدن پنج مهاجر بدون‌مدرک در تعقیب و گریز پلیس تگزاس
رسانه‌های محلی در آمریکا گزارش داده‌اند که پنج مهاجر بدون‌مدرک در جریان عملیات تعقیب و گریز با پلیس مرزی آمریکا کشته شده‌اند و چندین نفر هم زخمی شده‌اند.

طبق گزارش‌ها، روز یک‌شنبه بعد از آن‌که ماموران گشت مرزی آمریکا دنبال یک خودرو حامل مهاجران بدون‌مدرک کردند و این خودرو تلاش کرد از آنها بگریزد، خودرو چپ کرد و چند بار دور خودش غلتید.

ماریون بوید، کلانتر منطقه، به تلویزیون محلی کی‌اف‌دی‌ام در تگزاس گفته است در این خودرو ۱۴ نفر خودشان را جا داده بودند و خودرو با سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت می‌رفت.

او گفته است برخی از آسیب‌دیدگان ساحنه از خودرو به بیرون پرت شده بودند.

گشت مرزی آمریکا در بیانیه‌ای گفته است این تعقیب و گریز بعد از آن آغاز شد که ماموران خواستند سه خودرو را در حدود ۱۵۰ کیلومتری مرز مکزیک نگه دارند.

طبق این بیانیه، یکی از رانندگان تلاش کرد از صحنه بگریزد و ماموران دنبالش کردند. یکی از ماموران پلیس محلی که در این عملیات تعقیب بود، بعدا تلاش کرد این خودرو را متوقف کند.

شمار کسانی که تلاش می‌کنند به‌طور غیرمجاز از مرز آمریکا عبور کنند، اخیرا افزایش زیادی داشته است.
شمار کسانی که تلاش می‌کنند به‌طور غیرمجاز از مرز آمریکا عبور کنند، اخیرا افزایش زیادی داشته است.

مرگ این مهاجران بدون‌مدرک به‌خصوص در روزهایی که بحث‌ها و واکنش‌ها سر سیاست دولت آمریکا درباره مهاجرپذیری در مرز مکزیک بالا گرفته است، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

در خط‌مشی کنونی دولت ترامپ، ماموران مرزی آمریکا در هفته‌های گذشته خیلی بیش از پیش کودکان همراه مهاجران بدون‌مدرک را از کسانی که همراهشان هستند جدا کرده است.

این جداسازی‌ها و متعاقب آن نگه‌داری کودکان خردسال در اردوگاه‌های خیمه‌ای، انتقادها و محکومیت‌هایی از سرتاسر طیف‌های سیاسی برانگیخته است. از جمله زنان روسای جمهوری سابق آمریکا، از رازلین کارتر، هیلاری کلینتون و میشل اوباما (همسر روسای جمهوری دموکرات) گرفته تا لارا بوش (تنها همسر رئیس‌جمهور از حزب جمهوری‌‌خواه که در قید حیات است) از این سیاست انتقاد کرده‌اند. سخن‌گوی ملانیا ترامپ، همسر رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، گفته است از دیدن این شرایط "بیزار" است.

مقام‌های دولت آمریکا می‌گویند این سیاست، تازه نیست و برای تغییر آن کنگره باید قوانین جدیدی تصویب کند که لازمه‌اش توافق حزب جمهوری‌خواه و حزب دموکرات است.

دولت ترامپ می‌گوید از قوانین جدید مهاجرتی حمایت می‌کند به این شرط که بودجه ۲۵ میلیارد دلاری احداث دیوار در مرز مکزیک را تامین کند و هم‌چنین نظام مهاجرتی آمریکا را به یک نظام صلاحیت‌محور تغییر دهند؛ به جای نظام کنونی که در آن بخت‌آزمایی و مهاجرت بستگان هم در نظر گرفته شده است.

مقام‌های دولت ترامپ می‌گویند خیلی از متقاضیان پناهندگی برای این‌که موقعیت بهتری نسبت به بقیه داشته باشند به‌دروغ ادعا می‌کنند کودکان همراه آن، فرزند آنها هستند یا از بستگان آنها.
مقام‌های دولت ترامپ می‌گویند خیلی از متقاضیان پناهندگی برای این‌که موقعیت بهتری نسبت به بقیه داشته باشند به‌دروغ ادعا می‌کنند کودکان همراه آن، فرزند آنها هستند یا از بستگان آنها.

کرستین نیلسن، وزیر امنیت داخلی آمریکا، که وزارتخانه‌اش متصدی این برخوردهاست، روز دوشنبه در نشست خبری کاخ سفید گفت که ماموران آمریکایی نمی‌توانند مطمئن باشند این کودکان واقعا خویشاوندی‌ای با افراد همراهشان دارند.

او هم‌چنین گفت آمار کسانی که به‌دروغ ادعا می‌کنند کودکان همراهشان با آنها نسبت خانوادگی دارند، چند برابر شده است.

وزیر امنیت داخلی آمریکا از کسانی که می‌خواهند به ایالات متحده پناهنده شوند خواست به پاسگاه‌های مرزی آمریکا مراجعه کنند؛ نه که غیرمجاز از مرزها عبور کنند.

در ماه‌های گذشته بارها این پاسگاه‌های مرزی اعلام کرده‌اند امکانات کافی برای رسیدگی به درخواست‌های همه متقاضیان پناهندگی ندارند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.