روز جهانی پناهجویان: آسیب‌های روانی پناهجویان را باید جدی گرفت
بیستم ژوئن، روز جهانی پناهجویان در حالی فرا می‌رسد که اروپا و آمریکای شمالی به شکلی حاد با مسئلۀ پذیرش پناهجو مواجهند. در عین حال موج پناهجویانی که از سواحل آفریقا به امید رسیدن به اروپا دل به دریا می‌زنند اگرچه کمی فروکش کرده اما هیچ چارۀ قطعی نیافته است. در این حال، نهادهای خیریۀ پزشکی هشدار می‌دهند که آسیب‌های روانی پناهجویان را باید جدی گرفت.

امسال در روز بیستم ژوئن، چندین سازمان غیردولتی بر پیامدهای روحی مهاجرت‌های اجباری و آسیب‌های روانی رایج در میان پناهجویان تأکید کرده‌اند. سازمان "پزشکان جهان" و چند انجمن دفاع از حقوق پناهجویان در بیانیه‌ای مشترک می‌نویسند: "خشونت‌هایی که پناهجویان را به ترک زادگاه وامی‌دارد، گسست ناگهانی از محیط آشنا و بالاخره مسیر سفر که گاه خود انباشته از خشونت است، می‌تواند آسیب‌های روحی بسیار سنگین همراه داشته باشد".

در کشور میزبان نیز زبان ندانستن و دشواری ارتباط با محیط جدید و همچنین شرایط سخت معیشت، فشار روحی زیادی را به پناهجویان وارد می‌کند. گذشته از اینها، اکثر پناهجویان "اضطراب ناشی از انتظار برای تعیین تکلیف" را یکی از "خردکننده‌ترین نگرانی‌ها" می‌دانند و می‌گویند که بلاتکلیفی و انتظار به مراتب از شرایط سخت زندگی روزمره غیرقابل تحمل‌تر است.

مرکز "پریمو لِوی" که در فرانسه به ویژه به پناهجویانی کمک می‌کند که در کشور خود قربانی خشونت‌های سیاسی شده‌اند می‌گوید که به طور کلی حدود ۶٠درصد پناهجویان از آسیب‌های روحی رنج می‌برند.

سازمان "پزشکان جهان" هشدار می‌دهد که در میان جمعیت پناهجو باید به کودکان و افراد نابالغ توجه ویژه داشت. زیرا اینان در عین این که آسیب‌پذیرترین گروه محسوب می‌شوند، اما معمولاً این آسیب‌ها را به آسانی بروز نمی‌دهند و تنها در دراز مدت است که عواقب گاه فاجعه‌بار لطمات دوران آوارگی و بلاتکلیفی و جدایی در زندگی فرد مشاهده می‌شود.

سازمان‌های غیردولتی فرانسوی در متن مشترک خود گوشزد می‌کنند که مسئلۀ پناهجویی گذشته از جوانب گوناگون، یک "مسئلۀ بهداشت عمومی" نیز هست و روند پذیرش پناهجویان باید الزاماً این وجه پیچیده و دشوار را نیز در نظر بگیرد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.