کشتی «لایف لاین»، حامل ٢٣٣ پناه جو، پس از یک هفته انتظار، در جزیرۀ مالت پهلو گرفت
کشتی «لایف لاین»، متعلق به انجمن انسان دوستانۀ آلمانی به همین نام، که در پی یک هفتۀ سرگردانی، سه شنبه اجازه یافت بسوی مالت حرکت کند، چهارشنبه شب ٢٧ ژوئن/ ٦ تیرماه، در بندر والتا، پایتخت کشور اروپائی مالت پهلو گرفت و کلیۀ ٢٣٣ سرنشین آن به مکان امنی منتقل شدند. زورآزمائی و مشاجره میان مقامات کشورهای مختلف اروپائی در بارۀ سرنوشت سرنشینان این کشتی و مسئولیت پذیرش آنان، مناسبات میان اعضای اتحادیۀ اروپا را در یک هفته اخیر، بیش از گذشته، پُرتنش ساخت. مقامات فرانسه، ایتالیا و مالت مسئولان انجمن «لایف لاین» و خدمۀ کشتی وابسته به آن را به بی مسئولیتی متهم کردند.

سرنوشت کشتی «لایف لاین» بر گفتگوهای شورای سران اتحادیۀ اروپا که در روزهای پنجشنبه و جمعۀ در بروکسل تشکیل شده، سایه انداخته است. اگر همۀ کشورهای عضو در بارۀ لزوم تقویت کنترل مرزهای بیرونی اتحادیه، اتفاق نظر دارند، در بارۀ سیاست برخورد و پذیرش پناه جویان اختلافات فراوان است. در حالیکه ایتالیا خواستار برقراری یک نظام دائمی تعیین سهمیه و تقسیم پناه جویان در کشورهای عضو اتحادیه است، کشورهای سابق اردوگاه کمونیستی، مجارستان، لهستان، جمهوری‌های چک و اسلواکی و نیز اتریش با آن بشدت مخالفند و از سیاست عدم پذیرش مهاجر و پناه جو حمایت می‌کنند. اتحادیۀ سوسیال مسیحی بایرن در آلمان نیز که نگران شکست انتخاباتی در برابر راست افراطی این ایالت است، از چند هفتۀ پیش در جهت تحمیل سیاست‌های سختگیرانۀ خود در این زمینه بر آنگلا مرکل تلاش می‌کند.

از همین رو، هر چند در برابر فشار افکار عمومی، کشتی «لایف لاین» به بندر والتا در مالت هدایت شد، اما مقامات این کشور تاکید می‌کنند که تنها افرادی که از شرایط پناه جوئی برخوردار باشند، اجازۀ اقامت در یکی از کشورهای اروپائی را خواهند یافت و دیگران بسرعت به کشور خود بازگردانده می‌شوند. ناخدای این کشتی به محض ورود به والتا به کمیساریای مرکزی این بندر هدایت شد تا مورد بازجوئی قرار گیرد. مقامات مالت بهنگام صدور اجازۀ حرکت به کشتی اعلام کرده بودند که خدمۀ آن به سبب «نادیده گرفتن دستورات مقامات ایتالیا که بر اساس قوانین بین‌المللی صادر شده بود» تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

هشت کشور اروپائی آمادگی خود را برای پذیرش شماری از پناه جویان اعلام کرده‌اند. مالت، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، پرتغال، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند هر یک با تعیین شرایطی به بررسی تقاضای پناهندگی این افراد رسیدگی می‌کنند. وزیر امور پناهندگان و مهاجران بلژیک، تئو فرانکِن، اعلام کرد که کشور او تنها ١۵ تن را، به شرط برخورداری از شرایط پناه جوئی، خواهد پذیرفت. وزیر کشور پرتغال گفت که هنوز در بارۀ شمار افرادی که این کشور هواهد پذیرفت، تصمیمی گرفته نشده است. جوزپه کونته، رئیس شورای وزیران ایتالیا، گفت «برپایۀ نگرش عمومی ما به موضوع مهاجران و پناه جویان، ما به سهم خود بخشی از سرنشینان لایف لاین را می پذیریم» اما تاکید می‌کنیم که از نظر ما «هر کس در سواحل ایتالیا، اسپانیا، یونان و مالت پیاده شود، وارد اروپا شده است» و بنابراین «کلیۀ کشورهای اروپائی در این زمینه مسئولیت دارند و باید سهمِ خود را بر عهده گیرند».

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، نیز گفت «مسئولین این کشتی، با این اقدام خود آب به آسیاب قاچاقچیان انسان» ریخته‌اند. وی گفت «نمی‌توان چنین اقدامی را با توجیه انسان دوستانه برای مدتی طولانی پذیرفت، زیرا با این اقدام هزینۀ عبور پناه جویان را برای قاچاقچیان کاهش می‌دهیم و به این ترتیب در واقع آب به آسیاب آنان می‌ریزیم».
امانوئل ماکرون گفت «اروپا می‌تواند سهم خود را در این زمینه بپذیرد، اما نمی تواند بیش از سهم خود بر عهده گیرد». وی تاکید کرد «اروپا یک الدورادوی» تازه نیست.

کشتی «لایف لاین» که از چهارشنبه شب تحت تدابیر امنیتی شدید قرار گرفته، بگفتۀ مقامات مالت در حال حاضر برای بازرسی در اختیار مسئولان امنیتی این کشور قرار گرفته است.

در همین حال، ژنرال ایوب قاسم، فرماندۀ نیروی دریائی لیبی، کشوری که اغلب پناه جویان دریائی از خاک آن سرزمین راهیِ اروپا می شوند، اعلام کرد که این کشور دارای وسائل و تجهیزات لازم برای مبارزه با قاچاقچیان انسان نیست. وی گفت ایتالیا چهار ناوچۀ کهنه به این منظور در اختیار لیبی گذاشته است که یکی از آنها از کار افتاده و بقیه نیز در مواردی بدلیل نبود سوخت در بندر می‌ماند. سرهنگ ابواجیلا عبدالباری، ناخدای یکی از ناوچه‌های مسئول مبارزه با قاچاق انسان از سواحل لیبی، گفت «ما فهرست نیازهای خود را در این زمینه در اختیار متحدان اروپائی خود گذاشته‌ایم، اما تا کنون جز وعده چیزی بدست نیاورده‌ایم.

 

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.