یک پناهجوی اخراجی از آلمان در شهر کابل خودکشی کرد
یک جوان افغان که اخیرا همراه با ۶۸ پناهجوی دیگر از آلمان اخراج و به افغانستان بازگردانده شده بود، خودکشی کرد. این پناهجو هشت سال در آلمان زندگی کرده بود. انتشار این خبر انتقادهای شدیدی را متوجه وزیر کشور آلمان کرده است.

یک مقام ارشد سازمان وزارت مهاجرت افغانستان با تأیید خبر خودکشی یک جوان ۲۳ ساله افغان گفت که جسد حلق‌آویز شده او روز سه‌شنبه (۱۰ ژوئیه) در اتاق هتلی در کابل پیدا شده است. این جوان که اهل ایالت بلخ بود، به تازگی بعد از هشت سال زندگی در آلمان از این کشور اخراج شده و به همراه ۶۸ پناهجوی دیگر به اجبار به افغانستان بازگردانده شده بود.

جوان افغان در کابل در هتلی اقامت داشت که توسط سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) به عنوان اقامتگاه موقت در اختیار پناهجویان قرار داده می‌شود.

پلیس افغانستان مشغول تحقیق در مورد علت مرگ این جوان است، اما به گفته یک مقام سازمان بین‌المللی مهاجرت شواهد حاکی از آن است که این شخص "ظاهرا" اقدام به خودکشی کرده است.

مسعود احمدی، مسئول عودت‌کنندگان در سازمان بین المللی مهاجرت در مصاحبه‌ای با بخش دری دویچه‌وله گفته: «این فرد هم یکی از کسانی بود که از ما درخواست جای و مکان کرده بود. او قصد داشت بعدا به ولایت هرات برود، اما به تاریخ ۱۰ جولای از هتل با ما تماس گرفتند و خبر این واقعه دلخراش را با ما شریک ساختند.»

سازمان بین‌المللی مهاجرت با انتشار بیانیه‌ای بازگرداندن اجباری پناهجویان به افغانستان را محکوم کرده و گفته است: «بازگرداندن اجباری [پناهجویان] موجب ایجاد حس شکست شده و می‌تواند فرد را دوباره به سوی مهاجرت ناامن سوق داده و خطرات و مشکلات را برای کسانی که بازگشته‌اند، افزایش دهد.»

سوءسابقه

یک مقام وزارت کشور آلمان در یک نشست خبری اعلام کرد مقامات افغان صبح روز چهارشنبه (۱۱ ژوئیه) در تماس با این وزارتخانه خبر "خودکشی" جوان مزبور را تأیید کرده‌اند. به گفته سخنگوی وزارت کشور آلمان تقاضای پناهندگی این جوان در هامبورگ به ثبت رسیده و او به خاطر سرقت و ضرب و شتم به صورت قانونی محکوم شده بود.

اداره مهاجرت هامبورگ اعلام کرده این مرد ۲۳ ساله افغان در سال ۲۰۱۱ پس از ورود به آلمان در این ایالت تقاضای پناهندگی کرده بود. تقاضای این فرد یک سال بعد رد شده بود و او به همین دلیل به دادگاه شکایت کرده بود.

به گفته اداره مهاجرت هامبورگ به دلیل عدم پیگیری شکایت از سوی شاکی، در سال ۲۰۱۷ این پرونده از نظر قانونی مختومه اعلام شده بود. این پناهجو از آن پس در وضعیت به اصلاح "تحمل‌شده" در هامبورگ اقامت داشته است. طبق قوانین مهاجرت آلمان چنانچه درخواست پناهجویی رد شود، شخص برگه اقامت "تحمل شده‌" دریافت می‌کند و در نهایت مجبور به ترک کشور است.

انتقادها از مزاح جنجالی وزیر کشور

در آخرین مورد ۶۹ پناهجوی افغان از جمله پناهجوی یادشده در یک پرواز به کابل بازگردانده شدند. این بیشترین شمار پناهجویانی بود که از آغاز روند اخراج اجباری مهاجران افغان از آلمان در یک پرواز به کابل بازگردانده شدند.

بر اساس توافق‌نامه‌ای که میان آلمان و افغانستان برای بازگرداندن پناهجویان امضا شده، در هر پرواز باید حداکثر ۵۰ نفر از آلمان اخراج شوند.

هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان روز سه‌شنبه (۱۰ ژوئیه) در نشستی در راستای معرفی طرح جدید مهاجرتی این وزارتخانه، به مزاح گفته بود در روز تولد ۶۹ سالگی‌اش (۴ ژوئیه) به صورت اتفاقی ۶۹ پناهجو از آلمان اخراج و به افغانستان بازگردانده شده‌اند. زهوفر اضافه کرده بود که اخراج این مهاجران به دستور او صورت نگرفته است.

وزیر کشور آلمان یکی از مخالفان سرسخت سیاست پناهجویی آنگلا مرکل و خواستار مسدود شدن مرزهای کشور به روی پناهجویان است.

در پی انتشار خبر خودکشی این پناهجوی افغان هورست زهوفر به شدت مورد انتقاد احزاب سوسیال دموکرات، سبزها و حزب چپ‌ها قرار گرفته است. حزب چپ‌ها خواستار استعفای زهوفر شده است.

اولا یلپکه، نماینده پارلمان از حزب چپ‌ها گفته است: «وزیرکشوری که علنا از بازگرداندن انسان‌ها به یک کشور جنگ‌زده ابراز خوشحالی کند، نه تنها دچار کمبود شدید حس همدردی با انسان‌هاست، بلکه از صلاحیت مسئولیت وزارت کشور برخوردار نیست.»

کلاودیا روت، نماینده حزب سبزها نیز با انتقاد از زهوفر از دولت خواسته است که بازگشت اجباری پناهندگان به افغانستان را متوقف کند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.