تکذیب مفقود شدن کودکان پاکستانی در طرح «جمع‌آوری اتباع غیرمجاز»
فرماندار شهر ری ضمن تائید گزارش‌ها از «طرح جمع‌آوری اتباع غیرمجاز پاکستانی» و تخریب تعدادی «کپر» در اطراف تهران، مفقود شدن هفت کودک پاکستانی در این اتفاق را تکذیب کرد.

در همین حال علی ملکوتی، دادستان شهر ری، روز یک‌شنبه، ۱۴ مرداد، گفت که درباره مفقود شدن این کودکان «گزارشی به دادسرا واصل نشده است».

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، هدایت‌الله جمالی‌پور، فرماندار شهر ری، از محل زندگی این افراد به عنوان «کپر» یاد کرده و آنها را «خالی از سکنه و مجهول‌المالک» توصیف کرد.

او گفت:‌ «تعداد معدودی کپر خالی از سکنه و مجهول‌المالک پس از هماهنگی تخریب شده و هیچ کودکی نیز گم نشده است.»

وی درباره اجرای «طرح جمع‌آوری اتباع غیرمجاز پاکستانی» در شهرستان ری گفت که این افراد در محدوده پالایشگاه نفت «در کپرها و وضعیت بسیار نامناسبی» زندگی می‌کردند.

آقای جمالی‌پور اضافه کرد: «جمالی‌پور عنوان کرد: مردم ساکن در مناطق پیرامون زندگی این اتباع غیرمجاز نیز در معرض خطر بودند و همواره به حضور این اتباع در این مکان‌ها اعتراض داشتند.»

وی همچنین گفت که «وسائل قابل حمل» افرادی که محل سکونت‌شان تخریب شده بود، توسط آنها حمل شده و «کالاهای حجیم هم بسته‌بندی و طبق صورت‌جلسه در مرز به این اتباع تحویل داده شد».

آقای جمالی‌پور به تعداد افرادی که بازداشت و به پاکستان بازگردانده شده‌اند، اشاره‌ای نکرد.

بر اساس گزارش انجمن خیریه «جمعیت امام علی»، صبح روز چهارشنبه، دهم مرداد، ماموران نیروی انتظامی با دستور وزارت کشور و «بدون اخطار قبلی» خانه‌های مهاجران پاکستانی در اطراف تهران را تخریب و «افراد زیادی» را دستگیر کردند.

در همین حال یک فعال حقوق کودکان و چند خبرنگار در توئیتر خبر دادند که هفت کودک پس از این اتفاق مفقود شده‌اند، اما کلانتری اعلام کرده که برای یافتن «کودکان خارجی اقدامی نمی‌کند».

بر اساس این گزارش، این کودک بین چهار تا ۱۱ سال سن دارند.

رویا منوچهری، فعال اجتماعی، در اردیبهشت‌ماه گذشته در نشستی با اشاره به شناسایی ۴۰۰ خانواده پاکستانی ساکن اطراف تهران توسط جمعیت امام علی گفته بود که تنها ۱۳ درصد از کودکان این خانواده‌ها سواد دارند.

بر اساس این گزارش، این کودکان به دلیل نداشتن مدارک اقامت اجازه تحصیل ندارند و توسط خیریه‌ها آموزش داده می‌شوند.

نبود آب آشامیدنی سالم، نبود سرویس بهداشتی و محیط نامناسب از دیگر مشکلات این خانواده‌های پاکستانی است که اغلب در حاشیه شهر تهران زندگی می‌کنند.

منابع: خبرگزاری‌های ایرنا و میزان، توئیتر جمعیت امام علی و رادیوفردا/ ا. م./ ف. دو.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.