کشتی آکواریوس با ١۴١ سرنشین بار دیگر سرگردان مانده است
دو ماه بعد از آن که کشتی "آکواریوس" با صدها سرنشین مهاجر، باعث بروز جنجال و اختلافات زیاد میان دول اروپایی شد، بار دیگر با ١۴١ مسافر در آب‌های مدیترانه بلاتکلیف مانده است. مثل دفعۀ پیش، هیچیک از کشورهای اتحادیۀ اروپا که دارای بنادر مدیترانه‌ای هستند حاضر به پذیرش این پناهجویان نیست. دو ماه قبل سرانجام اسپانیا کشتی آکواریوس را به بندر والنسیا راه داده بود.

بعد از ظهر روز سه‌شنبه ١۴ اوت/٢٣ مرداد، سرانجام دولت پرتغال اعلام کرد که حاضر به پذیرفتن "شماری از مهاجران" است. مقامات استقلال‌طلب منطقۀ کاتالونیا نیز برای پذیرش کشتی آکواریوس اعلام آمادگی کردند. اما دولت مرکزی اسپانیا حاضر به این کار نیست.

کشتی آکواریوس که در اختیار سازمان‌های غیردولتی "اس.او.اس. مدیترانه" و "پزشکان بدون مرز" است، چهار روز قبل – جمعه ١٠ اوت – در سواحل لیبی به کمک ١۴١ مهاجر رفت که نیمی از آنان کودک و نوجوان، و بیش از یک سوم‌شان زن هستند. اکثر این افراد اهل کشورهای سومالی و اریتره‌اند.

اما این بار هم مثل دو ماه قبل، ایتالیا و مالت – کشورهایی که کمترین فاصله را با آکواریوس دارند - تقاضای کشتی را برای پهلو گرفتن رد کردند. اسپانیا هم که دفعۀ قبل بیش از ۶٠٠ سرنشین کشتی را پذیرا شده بود این بار اجازۀ ورود به آکواریوس را نداد و فقط اعلام کرد که برای این کشتی، "اسپانیا نزدیک‌ترین ساحل نیست". دولت فرانسه هم که دو ماه پیش از رفتار منفی ایتالیا شدیداً انتقاد کرده بود، همان عذر اسپانیا را تکرار کرد. در عین حال مقامات فرانسوی گفتند که مشغول مذاکره با کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا و همجوار مدیترانه‌اند تا هرچه سریع‌تر راه حلی بیابند.

به غیر از منطقۀ اسپانیایی کاتالونیا، مقامات محلی جزیرۀ فرانسوی کُرس نیز بر خلاف موضع‌گیری پاریس، برای پذیرش آکواریوس داوطلب شده‌اند. به احتمال زیاد، ابراز همبستگی مسئولان منطقه‌ای کاتالونیا و جزیرۀ کُرس در حد یک حرکت نمادین باقی خواهد ماند.
معلوم نیست که دولت پرتغال پذیرش همۀ سرنشینان کشتی را خواهد پذیرفت یا خیر.

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.