افزایش اخراج‌های غیرقانونی پناهجویان از آلمان
در سال جاری میلادی چندین پناهجو قبل از پایان بررسی پرونده‌شان از آلمان اخراج شده‌اند. یکی از این پناهجویان سامی آ.، محافظ سابق اسامه بن‌لادن است که مقامات آلمان نام او را در فهرست اسلام‌گرایان خطرناک قرار داده بودند.

وزارت کشور آلمان در پاسخ کتبی به پرسشی مطرح‌شده از سوی خانم مارگارته باوزه، نماینده حزب سبزهای آلمان در مجلس نمایندگان این کشور "بوندس تاگ"، اعلام کرده است که نهادهای اجرایی در آلمان در سال جاری میلادی (۲۰۱۸) پنج پناهجو را به طور غیرقانونی اخراج کرده‌اند.

وزارت کشور آلمان در پاسخ به پرسش سخنگوی حقوق بشر و کمک‌های انسان‌دوستانه حزب سبزهای آلمان تاکید کرده که در همه این پنج مورد، بررسی پرونده پناهجویان هنوز به پایان نرسیده بوده است.

افزایش اخراج پناهجویان از آلمان از آغاز سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. درحالیکه در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ هیچ مورد اخراج غیرقانونی پناهجویان از آلمان دیده نمی‌شود، در سال ۲۰۱۷ دو مورد اخراج غیرقانونی وجود دارد.

پناهجویان اخراج شده به کشورهای خود در نیجریه، افغانستان، کوزوو، مراکش، زیمبابوه، چین و تونس بازگردانده شده‌اند. دولت آلمان پس از روشن شدن غیرقانونی بودن اخراج این پناهجویان خواستار بازگشت این افراد به آلمان شده است. سه تن از این پناهجویان تاکنون به آلمان بازگشته‌اند.

یکی از موارد اخیر اخراج پناهجویان که با اعتراض‌های زیادی همراه بود، اخراج سامی آ.، محافظ سابق اسامه بن‌لادن بود. مقامات امنیتی آلمان سامی آ. را به دلیل قرار داشتن در فهرست اسلام‌گرایان خطرناک، از این کشور اخراج کرده بودند.

این اقدام نهادهای اجرایی آلمان در حالی بود که دادگاه گلزن‌کیرشن آلمان رای داده بود که اخراج سامی آ. مجاز نیست، زیرا می‌تواند به شکنجه و آزار او در تونس منجر شود.

دادگاه اداری گلزن‌کیرشن، عصر جمعه ۱۳ ژوئیه خواستار بازگردانده شدن بادیگارد سابق اسامه بن‌لادن از تونس به آلمان شد. این دادگاه یادآور شده که اخراج سامی آ. با موازین حقوقی و قانونی آلمان مغایرت داشته است.

پناهجوی دیگری که اخراج‌اش اعتراض های وسیعی را در آلمان برانگیخت، یکی از اعضای اقلیت مسلمان ایغور چین بود. این فرد روز سوم آوریل به چین بازگردانده شد در حالی که بررسی پرونده پناهندگی او هنوز به طور کامل انجام نگرفته بود.

اویغورها اقلیتی مسلمان و ترک‌زبان در چین هستند و شمار آنها به ۱۰ میلیون نفر می‌رسد. حزب کمونیست چین سال‌هاست با استقلال ملت اویغور مقابله می‌کند. حکومت مرکزی چین مسلمانان اویغور را که در استان سین کیانگ زندگی می‌کنند و فرهنگ‌شان با اکثریت مردم چین متفاوت است عملا در اردوگاه اسکان داده است.

اکنون دولت آلمان می‌کوشد بازگشت این پناهجوی ۲۳ ساله به آلمان را ممکن سازد.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.