نجات بیش از ۶۰۰ پناهجو در سواحل اسپانیا
گارد ساحلی اسپانیا در مجموع ۶۲۶ پناهجو را نجات داد که با ۱۶ قایق به سمت این کشور عزیمت کرده بودند. از وقتی ایتالیا در برابر پذیرش پناهجویان از دریای مدیترانه مقاومت می‌کند، موج پناهجویی به سمت اسپانیا منتقل شده است.

به گفته سخنگوی گارد ساحلی اسپانیا، روز دوشنبه ۱۲ شهریور (۳ سپتامبر) از تنگه جبل‌الطارق و دریای آلبوران (بین مراکش و اسپانیا) ۶۲۶ پناهجو از کشورهای جنوبی صحرای بزرگ آفریقا و کشورهای شمالی آفریقا نجات داده شدند. بر این اساس، امدادگران به نجات سرنشینان یک قایق دیگر هم رفته‌اند؛ شمار سرنشینان این قایق اما مشخص نشده است.

اسپانیا مدتی است به جای ایتالیا به عنوان مقصد اصلی پناهجویان از دریای مدیترانه تبدیل شده است. دولت پوپولیست راست‌گرای ایتالیا از آغاز به دست گرفتن قدرت به ندرت مجوز ورود پناهجویان دریایی به این کشور را صادر می‌کند. علاوه بر این برخورد نهادهای لیبیایی با قاچاقچیان انسان هم شدیدتر شده است. به همین دلیل بسیاری از پناهجویان از الجزیره و مراکش راهی اسپانیا می‌شوند.

بنا بر آمار سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) در سال جاری میلادی (۲۰۱۸) بیش از ۲۸ هزار و ۵۰۰ پناهجو از راه دریا به اسپانیا رسیده‌اند. ۳۱۳ تن هم در تلاش برای رسیدن به اسپانیا جان باخته‌اند.

در مراکش نهادهای دولتی در هفته گذشته پناهجویان را از ساحل مدیترانه به جنوب کشور منتقل کردند. گفته شده است که این اقدام در راستای پیشگیری از حرکت آنها به سمت اروپا بوده است. یک سخنگوی انجمن حقوق بشر مراکش (AMDH) به خبرگزاری فرانسه گفته که در جریان انتقال اجباری پناهجویان دو پناهجوی تبعه مالی کشته شده‌اند. مراکش می‌گوید این ماجرا تصادفی رخ داده و تحقیقات در این باره آغاز شده است.

نجات ۳۶ پناهجوی سوری در قبرس

قبرس هم اعلام کرده که ۳۶ پناهجو را از دریا نجات داده است. بنا بر اعلام پلیس این کشور، گشت ساحلی یک قایق حامل ۱۱ زن و مرد و ۱۴ کودک که همه از سوریه بوده‌اند، را متوقف و این افراد را به ساحل منتقل کرد. پناهجویان ورودی به قبرس در ماه‌های اخیر عموما از طریق ترکیه به این کشور می‌آمدند.

وزیر کشور قبرس در روزهای اخیر گفته بود که ظرفیت کشورش برای پذیرش پناهجویان تکمیل شده است. او در برنامه‌ای رادیویی گفت که شمار درخواست‌های پناهجویی در این کشور بیشتر از یونان شده است. تنها در طول سه روز گذشته ۱۳۰ پناهجو به این کشور آمده‌اند.

جزیره قبرس تنها ۱۶۰ کیلومتر با ساحل سوریه در دریای مدیترانه فاصله دارد. در حال حاضر ۱۰ هزار مهاجر به قبرس آمده‌اند و حدود چهار هزار تن از آنها درخواست پناهندگی کرده‌اند. بیشتر پناهجویان سوری هستند.

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.