تشکیل پرونده علیه شش پناهجوی افغان و ایرانی به دلیل ایجاد آتش‌سوزی
گزارش‌های اولیه حاکی از خودسوزی پنج پناهجوی افغان و یک پناهجوی ایرانی در یک هایم پناهندگی در وین بود. اکنون دادستانی اتریش علیه این افراد به اتهام اقدام به قتل تشکیل پرونده داده است. تقاضای پناهندگی این افراد رد شده بود.

گزارش‌های منتشر شده از سوی رسانه‌های اتریش روز دوشنبه ۲۶ شهریور (۱۷ سپتامبر) از روشن شدن جزئيات حادثه آتش‌‌سوزی در هایم پناهندگی "هرنالزر گورتل" شهر وین خبر می‌دهند. خبر آتش گرفتن این هایم پناهندگی ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه روز جمعه ۲۳ شهریور به وقت محلی منتشر شده بود.

در اخبار و گزارش‌های اولیه از خودسوزی پنج پناهجوی افغان و یک پناهجوی ایرانی سخن رفته بود. گفته شده بود که این افراد برای اعتراض به تصمیم مربوط به تقاضای پناهندگی خود اقدام به خودسوزی کرده‌اند.

باید یادآور شد که تقاضای پناهندگی این افراد از سوی مقامات مسئول رد شده بود و خطر اخراج از اتریش آن‌ها را تهدید می‌کرد.

اکنون دادستانی اتریش علیه این افراد به اتهام "اقدام به قتل" پرونده تشکیل داده است. نینا بوسک، سخنگوی دادستانی اتریش، خبر گشایش پرونده علیه این افراد را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است.

چهار نفر از شش نفر متهم این پرونده به دادسرای "یوزف‌اشتات" منتقل شده‌اند. دو نفر دیگر به علت جراحات ناشی از سوختگی در بیمارستان به‌سر می‌برند.

آتش‌سوزی در هایم پناهندگی

ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه روز جمعه ۲۳ شهریور، آتش‌سوزی در هایم پناهندگی پلیس وین رخ داد. ماموران پلیس با پشتیبانی وسیع ماموران آتش‌نشانی موفق به مهار آتش شدند.

یکی از پناهجویان در بازجویی نخستین اعتراف کرده است که هدف از آتش‌افروزی در هایم پناهندگی اعتراض به تصمیم مسئولان در مورد رد تقاضای پناهندگی آن‌ها بوده است.

ماموران پلیس پس از مهار آتش برگه‌کاغذی را پیدا کرده بودند که در اثر آتش‌سوزی به‌شدت سوخته بود. به گمان آن‌ها، این برگه وداع پناهجویانی بوده که دست به خودسوزی زده‌اند. بررسی این برگه و بازجویی از یکی از پناهجویان نشان داده که موضوع بر سر خودسوزی و خودکشی نبوده است.

تحقیقات در این زمینه هم‌چنان ادامه دارد. ارزیابی و برآوردی از خسارات ناشی از آتش‌سوزی تا لحظه تنظیم این گزارش صورت نگرفته است.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.