انتقاد پاپ فرانسیس از پذیرفته نشدن پناهجویان در کشورهای اروپای مرکزی
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز شنبه ۲۲ سپتامبر، ۳۱ شهریور در سفر به "ویلنیوس" پایتخت کشور لیتوانی با محکوم کردن کشورهایی که " خارجی‌ها " را از سرزمین‌های خود "بیرون" می‌کنند، از "انعطاف" و "میزبانی" اهالی لیتوانی در پذیرش "دیگران" یاد کرد.

قرار است پاپ فرانسیس سفر چهار روزه‌ای به کشورهای حوزه بالتیک شامل لیتوانی، لتونی و استونی داشته باشد.

وی روز شنبه به محض ورود به شهر "ویلنیوس" در مراسمی در کاخ ریاست جمهوری لیتوانی وبا حضور رئیس جمهور لیتوانی و مقامات سیاسی آن، سخنرانی کرد.

پاپ فرانسیس در سخنان خود از انعطاف و پذیرش لیتوانی به عنوان کشوری با اکثریت مردمان کاتولیک برای جامعه بین‌الملل و به ویژه اتحادیه اروپا مثال زد.

به نظر می‌رسد اظهارات منتقدانه پاپ فرانسیس در این کشور اروپای شرقی بیشتر متوجه کشورهای گروه "ویزگراد" در اروپای مرکزی شامل لهستان، مجارستان، جمهوری چک و اسلواکی باشد که مقامات آنها درخواست برای ورود پناهجویان و ومهاجران اقتصادی را که به طور گسترده به ایتالیا و یونان می‌رسند، نپذیرفته‌اند.

وی همچنین از کسانی انتقاد کرد که با "ناامن کردن" یا ایجاد "بحران" زمینه‌ساز تفرقه و برخورد" هستند یا کسانی که "می‌گویند تنها راه ممکن برای حفظ امنیت و بقای یک فرهنگ در محدود کردن، محو کردن یا بیرون کردن دیگران است."

وی با خطاب قرار دادن اهالی لیتوانی به جمله‌ای مشهور از آنها اشاره کرد که از "پذیرفتن تفاوت‌ها از طریق گفت‌وگو، گشایش و درک" می‌گوید و یادآوری کرد که اینها می‌تواند "پلی برای یکی کردن شرق و غرب اروپا" شود.

رهبر کاتولیک‌های جهان در ادامه سخنان خود به موضوع مهاجرت جوانان اشاره کرد که یکی از مشکلات اصلی کشورهای حوزه بالتیک است.

وی اهالی لیتوانی را به "توجه ویژه به جوانان دعوت کرد که به گفته او فقط آینده نیستند بلکه زمان حال این ملت نیز هستند به شرطی که به ریشه‌های خود متصل بمانند."

اگرچه لیتوانی و دو کشور دیگر حوزه بالتیک با رشد اقتصادی سریعی مواجه شده‌اند اما به دلیل فاصله طبقاتی و مهاجرت گسترده جوانان به سوی کشورهای اروپای غربی، با مشکلات جدی مواجه هستند.

قرار است عصر روز شنبه نیز پاپ فرانسیس در میدان کاتدرال شهر "ویلنیوس" با جوانانی ملاقات کند که پس از استقلال این کشور متولد شده‌اند.

این میدان در دوره اشغال این کشور توسط شوروی به روی مردم بسته بود.

پاپ فرانسیس قرار است روز دوشنبه به لیتونی سفر کند که اکثریت مردمان آن پیرو آئین پروتستان هستند و روز سه‌شنبه نیز به استونی می‌رود که برخلاف این دو کشور، اکثریت ساکنان آن بی‌دین هستند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.