پوزش وزیر آلمانی بخاطر مرگ دلخراش پناهجوی سوری
مرگ یک پناهجوی ۲۶ ساله سوری که در آتش سوزی زندان جان سپرد، جامعه آلمان را تکان داد. این پناهجو به دلیل تشابه اسمی بیش از دو ماه "بی‌گناه" در زندان بود. سهل انگاری پلیس و دیگر نهادهای ذیصلاح سبب مرگ این جوان شده است.

در آلمان بسیاری می‌پرسند، چگونه ممکن است کسی فقط به دلیل تشابه اسمی بی‌گناه مدت‌ها در زندان بسر ببرد؟

هربرت رویل، وزیر امور داخلی ایالت نوردراین وستفالن، روز شنبه ۱۴ مهر (۶ اکتبر) در پاسخ به این پرسش گفت که پلیس و دیگر نهادهای ذیصلاح و پاسخگو درباره هویت پناهجوی سوری اشتباه جدی و فاحشی کردند. او تاکید کرد که پلیس برخلاف قاعده هویت زندانی ۲۶ ساله سوری را بررسی و تشخصیص نداده و اشتباه کرد.

رویل ضمن عذرخواهی بابت این اشتباه از خانواده پناهجوی سوری طلب بخشش کرد. او گفت ما باید کاری بکنیم که چنین حادثه‌ای هیچوقت دیگر تکرار نشود.

احمد آ. پناهجوی ۲۶ ساله سوری روز شنبه ۲۹ سپتامبر در پی آتش سوزی در زندان "کلِ وه" (Kleve) در ایالت نوردراین وستفالن آلمان بعد از انتقال به بیمارستان فوت کرد. او در این آتش‌سوزی جراحات سنگینی برداشته بود. بعد از فوت این پناهجو مقامات آلمانی اعلام کردند که او بی‌گناه به مدت دو ماه در زندان نگه داشته شده و به اشتباه بجای یک پناهجوی دیگر از کشور مالی، واقع در غرب آفریقا که شباهت نامی داشته دستگیر شده بود.

به گفته وزیرامور داخلی ایالت نوردراین وستفالن این دو پناهجو شباهتی به هم نداشته‌اند.

روانشناس زندان به حرف‌های احمد باور نکرده است

مرگ پناهجوی سوری باعث شد که پارلمان ایالت نوردراین وستفالن روز جمعه ۵ اکتبر نشست فوق‌العاده‌ای برگزار کند.

هفته‌نامه اشپیگل با استناد به منابع وزارت دادگستری ایالت نوردرارین وستفالن نوشته است که احمد آ. بارها در زندان گفته که او بی‌گناه است. او دراین باره با روانشناس زندان هم صحبت کرده و توضیح داده که او قربانی یک تشابه اسمی شده است. احمد آ. همچنین بارها تکرار کرده که در زمان ارتکاب جرم در آلمان نبوده است. اما روانشانس حرف‌های احمد آ. را باور نکرده و نوشته است که او اطلاعات نامفهومی داده که به سختی قابل فهم است.

رسانه‌های آلمان گزارش می‌دهند که هنوز نکات زیادی درباره مرگ این پناهجوی سوری ناروشن مانده است.

تحقیقات پیرامون آتش سوزی سلول احمد آ. هم هنوز ادامه دارد. پلیس بعد از گذشت دو هفته از کارشناسان آتش سوزی خواسته که برای تشخیص علت این حادثه به پلیس کمک کنند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.