بخت ورود کاروان مهاجران به ایالات متحد آمریکا "تقریباً صفر است"
بعد از یک ماه سفر، کاروان مهاجران آمریکای مرکزی به مرز مکزیک و ایالات متحد آمریکا رسیده است. احتمال می‌رود که اندک اندک نزدیک به ۶هزار نفر در شهر مرزی تیخوانا جمع شوند. اما بسیار بعید است که این مهاجران بتوانند به خاک ایالات متحد آمریکا پا بگذارند.

طی روز پنجشنبه ١۵ نوامبر/٢۴ آبان، ٢٢ اتوبوس حامل ٨٨٠ مهاجر به شهر تیخوانا رسیدند. این شهر بزرگ مرزیِ مکزیک با سان‌دیگو ی کالیفرنیا تقریباً همسایه است. قبل از رسیدن این کاروان، حدود ٨٠٠ نفر از مهاجران کم کم در همین محل جمع شده بودند.

یک زن مهاجر اهل هندوراس به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفته است: "نزدیک به یک ماه است که با سه دخترم راه افتاده‌ایم. بسیار خسته‌ایم اما خوشبختانه تا اینجا رسیده‌ایم".

علاوه بر این گروه‌ها، نزدیک به سه‌هزار مهاجر دیگر به مقصد تیخوانا در راه‌اند. اکثر این افراد از اهالی هندوراس هستند که روز ١٣ اکتبر از شهری به اسم "سان پدرو سولا" به راه افتادند. انگیزۀ اصلی آنان فرار از فقر و خشونت است.

بدین ترتیب مجموعا حدود ۵۵٠٠ مهاجر، مسافتی معادل ۴٣٠٠ کیلومتر را پیاده، یا با کامیون و اتوبوس آمده‌اند تا به شهر مرزی تیخوانا برسند.

پنجشنبه شب، نزدیک به ٣٠٠ نفر از اهالی این شهر تجمع کردند و علیه ورود مهاجران دست به تظاهرات زدند. آنان سرود ملی مکزیک را می‌خواندند و شعار می‌دادند که "ما مهاجر نمی‌خواهیم".

اما در آن سوی مرز، در سان دیگو، مأموران آمریکایی رفت و آمد خودروها را با حساسیت بیشتری کنترل می‌کنند. به فرمان دونالد ترامپ نزدیک به شش‌هزار نفر از نیروهای ارتش آمریکا به محل اعزام شده‌اند.

وزیر کشور مکزیک که با مشکلی لاینحل مواجه است، با انتقاد از "سیاست خصمانۀ دولت آمریکا در قبال مهاجران" گفت که بخت ورود آنان به خاک آمریکا "تقریباً صفر است". او هشدار داد که احتمال "برخوردی بزرگ روی خط مرزی" وجود دارد. مقامات دولتی مکزیک گفته‌اند همۀ تلاش خود را می‌کنند که مبادا مهاجران در صدد "گذشتن از مرز به زور" برآیند.

به گفتۀ یک کشیش مکزیکی که به مهاجران کمک می‌کند "شهر تیخوانا برای آنان بن بست است". به عقیدۀ او مهاجران با اینکه تا اینجا قاطعیت نشان داده‌اند اما وارد خاک آمریکا نخواهند شد. او می‌گوید: "آنان به ناچار در تیخوانا باقی خواهند ماند و ساکنان این شهر هم مسلماً روی خوش نشان نخواهند داد".

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.