جزئیات حیرت انگیز سرقت یک کشتی ماهیگیری فرانسه توسط ١۷ پناهجوی ایرانی برای پیوستن به بریتانیا
ماجرا بیشتر به داستان یک فیلم ماجراجویی و پلیسی شباهت دارد، تا یک واقعیت که حیرت بسیاری از مسئولان فرانسوی و بریتانیایی را در دو سوی دریای مانش بر انگیخته است. ١۷ پناهجوی ایرانی، ١۴مرد و سه نوجوان که یک قایق ماهیگیری فرانسوی ١۲ متری را در روز دوشنبه ١۲ نوامبر به سرقت برده بودند، توسط آن شبانه از دریای مانش گذر کرده و خود را به سواحل بریتانیا می رسانند. مسیر دریایی غیر متداول که این کشتی ماهیگری طی می کند، توجه مأموران مرکز مراقبت های ساحلی فرانسه را به خود جلب می کند. این مرکز با مالک کشتی ماهیگیری تماس می گیرد و پس از آنکه معلوم می شود کشتی به سرقت رفته است، مقامات فرانسوی به همتایان بریتانیایی خود در آنسوی مانش تماس می گیرند و آنان را در جریان می گذارند.

این داستان واقعی و حیرت انگیز را ابتدا نشریه فرانسوی " ووآ دو نور" منتشر کرده است. این نشریه می نویسد که همه سرنشینان این کشتی ماهیگری توسط گارد ساحلی بریتانیا به هنگام رسیدن به ساحل این کشور در ساعت ۲ پس از نیمه شب دستگیر می شوند. در نخستین بازجویی ها مشخص می شود که تمامی سرنشینان ایرانی هستند.

آنان این کشتی را در شهر بندری" بولوین سور مِر" در فرانسه سرقت کرده بودند و از همان جا راه سواحل بریتانیا را با عبور از دریای مانش پیش گرفته بودند. آنان در نزدیکی " دووِرز" یک شهر بندری بریتانیا در جنوب شرقی بریتانیا توسط گارد دریایی بریتانیا دستگیر شده اند. پس از دستگیری، سرنشینان ایرانی کشتی به شهر " دووِرز" هدایت می شوند. اداره مهاجرت بریتانیا گفته که به پرونده این پناهجویان ایرانی مطابق قوانین مهاجرت این کشور رسیدگی خواهد شد. در همین حال، سه نوجوان پناهجوی ایرانی نیز تحت پوشش و نگهداری سرویس های اجتماعی بریتانیا قرار گرفته اند.

"اینگرید پارو" سخنگوی فرمانداری مانش و دریای شمال فرانسه در باره این واقعه حیرت انگیز به روزنامه فرانسوی" پاریزیَن" گفته است: "هنوز، پرسش های زیادی در باره این ماجرا وجود دارد که پاسخی برای آن نیافته ایم، از جمله، این پناهجویان چگونه توانسته اند با مهارت لازم این کشتی را از منطقه بندری خارج کرده و رهسپار دریا شوند."

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.