کنگره آمریکا در مورد مرگ کودک پناهجو هنگام بازداشت تحقیق می‌کند
مجلس نمایندگان آمریکا خواستار توضیح دولت در مورد مرگ یک کودک پناهجو در مرز این کشور و مکزیک شده است.

در پی انتشار گزارش نشریه آمریکایی واشنگتن پست در مورد مرگ این دختر هفت ساله، حزب دموکرات در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا وزیر امنیت داخلی را برای ادای توضیحات در برابر کمیته قضایی احضار کرد.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت که دختر یک مهاجر غیرقانونی گواتمالایی که توسط ماموران مهاجرت در ایالت نیومکزیکو بازداشت شده بودند، روز بعد در بازداشتگاه دچار بیماری شده و پس از انتقال به بیمارستان درگذشته است. این دختر و پدرش از جمله ۱۶۳ مهاجر غیرقانونی بودند که خود را به ماموران مهاجرت تسلیم کرده و خواستار بررسی قانونی درخواست مهاجرت خود شده بودند.

براساس این گزارش، پزشکان بیمارستان پرویدانس در شهر ال پاسو در تگزاس گفته‌اند که این دختر آب بدن خود را از دست داده و دچار تشنج شدید شده بود و تلاش پزشکان برای نجات او بی‌نتیجه ماند.

نام این دختر و پدرش منتشر نشده اما مقامات اداره ایالتی مهاجرت گفته‌اند که مهاجران غیرقانونی هنگام بازداشت باید غذا و مایعات کافی دریافت ‌کنند. این اداره گفته تحقیقاتی را شروع کرده تا مشخص شود که آیا در این مورد خاص، روال متعارف دنبال شده است یا نه.

اردوگاه
کودکان و نوجوانان مهاجران غیرقانونی پس از جدایی از والدین در مرز مکزیک. جدایی کودکان از والدین اعتراض و انتقاد گسترده داخلی و جهانی را در پی داشت

جری نادلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان گفته است که وزیر امنیت داخلی هفته آینده در برابر این کمیته حاضر خواهد شد. وی گفت: "ما خواستار توضیحات فوری و کامل در مورد این فاجعه هستیم."

در پی انتخابات اخیر کنگره آمریکا، حزب دموکرات - حزب مخالف دونالد ترامپ، رئیس جمهوری- اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را به دست آورد.

دونالد ترامپ سختگیری در مورد مهاجرت غیرقانونی را یکی از محورهای اصلی برنامه‌های دولت خود معرفی کرده و وعده داده برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی از طریق مرز آمریکا و مکزیک، بخش عمده مرز را دیوار بکشد. او کنگره را تهدید کرده است که اگر بودجه لازم برای احداث این دیوار را تصویب نکند، ممکن است از تصویب بودجه سالانه خودداری کند.

تابستان امسال، سختگیری دولت آمریکا در زمینه سیاست مهاجرتی که شامل بازداشت مهاجران غیرقانونی در مرز و جدا کردن فرزندان از والدین در طول بازداشت بود، باعث انتقاد شدید از دولت آقای ترامپ در داخل و حتی خارج آمریکا شد. مقامات دولتی گفته بودند که بازداشت مهاجران غیرقانونی طبق قوانین مهاجرتی صورت می‌گیرد در حالی که قوانین آمریکا فرستادن کودکان به بازداشتگاه را ممنوع کرده است و به همین دلیل، لازم است کودکان از والدین جدا شده و در مکان‌های مناسب نگهداری شوند.

مخالفان این رویه تاکید داشتند که لزومی به اعزام مهاجران غیرقانونی به بازداشتگاه نیست و دولت می‌تواند در زمان رسیدگی به وضعیت این افراد، مانند گذشته آنان را همراه با فرزندانشان در محل‌های مناسب‌تری اسکان دهد.

شیوه بازداشت و جدایی والدین مهاجر از فرزندان از آن زمان تاحدود زیادی کنار گذاشته شده است.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.