۴۰۰ هزار پناهجو ظرف ۲ سال جذب بازار کار آلمان شده اند
رئیس اتحادیه های کارفرمایان آلماان روز جمعه ۲۳ آذر، ١۴ دسامبر، اعلام کرد از میان حدود یک میلیون پناهجوئی که در سال های ۲۰١۵ و ۲۰١۶ وارد آلمان شدند، تا امروز ۴۰۰ هزار تن جذب بازار یا دوره های فنی و حرفه ای شده اند. این خبر در رسانه های آلمان شگفتی آفرین و تایید کننده مواضع آنگلا مرکل صدراعظم آلمان ارزیابی شد، اما محافظه کاران آلمان بی اعتنا به این روند مثبت، همچنان عرصه را بر پناهجویان تنگ تر می کنند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از سال 2015 تا امروز همواره در پاسخ راستگرایانی که حضور پناهجویان را به زیان جامعه آلمان ارزیابی می کنند، جمله معروف خود را تکرار کرده و گفته است: "ما موفق خواهیم شد".

اکنون "اینگو کرامر" رئیس اتحادیه های کارفرمایان آلمان در مصاحبه با روزنامه "آوگزبورگر آلگماینن" این دیدگاه مرکل را با ذکر آماری که هیچکس انتظار آن را نداشته، به شدت تقویت کرده است. به گفته او، از حدود یک میلیون پناهجوئی که در سال های 2015 و 2016 وارد آلمان شدند، تاکنون 400 هزار تن یا جذب بازار کار شده اند و یا در حال سپری کردن دوره های تخصصی برای آغاز کار هستند.

رئیس اتحادیه کارفرمایان آلمان که در حوزه اقتصاد نقشی پراهمیت دارد، افزوده است: "اغلب پناهجویان جوان و مشتاق کار توانسته اند ظرف یک سال زبان آلمانی را در حدی بیاموزند که دوره های تخصصی و فنی و حرفه ای را بدون دشواری آغاز کنند".

این نخستین بار است که یک مقام بلندپایه آلمانی چنین اطلاعات مثبتی را درباره نقشی که پناهجویان می توانند در آینده اقتصاد آلمان ایفا کنند مطرح می سازد. پناهجویان، با آغاز به کار، نه تنها دیگر نیازی به کمک دولت ندارند، بلکه خود به پرداخت کنندگان مالیات و بیمه های اجتماعی تبدیل می شوند و بر رونق بازار داخلی آلمان می افزایند.

با این همه، در سال های اخیر راستگرایان آلمان آنقدر علیه پناهجویان خارجی تبلیغ کرده اند که به عنوان نمونه، حزب راستگرا و بیگانه ستیز "آلترناتیو برای آلمان" تنها به خاطر مخالفت با سیاست پناهندگی آنگلا مرکل 15 درصد جمعیت آلمان را هوادار خود کرده است.

ضدیت وزیرکشور با سیاست مرکل

در ضدیت با سیاست پناهندگی انسانی آنگلا مرکل، هورست زهوفر رئیس حزب محافظه کار سوسیال مسیحی و وزیرکشور آلمان نیز نقشی تعیین کننده دارد. یک روز پس از انتشار سخنان رئیس اتحادیه های کارفرمایان، هفته نامه اشپیگل به طرح 73 صفحه ای تازه ای دست یافت که زهوفر برای تشدید شرایط پناهجویان آماده کرده است.

در چارچوب طرح جدید، پناهجویانی که حکم ترک خاک آلمان برای آن ها صادر می شود، باید بازداشت شوند تا هروقت شرایط اخراج آن ها فراهم شد، امکان پنهان شدن نداشته باشند. این دوران می تواند ماه ها طول بکشد.

زهوفر در دو سال گذشته، به رغم تشدید ترور و عملیات انتحاری در افغانستان، بیش از 400 پناهجوی افغان را به این کشور بازگردانده است. او در شصت و نهمین سالروز تولد خود از این که در همان روز 69 افغانستانی با یک هواپیما به کابل بازگردانده شدند، با لبخند ابراز شادمانی کرد، زیرا تا پیش از آن هرگز این تعداد پناهجوی افغان در یک هواپیما مسترد نشده بودند.

در چارچوب طرح وزیرکشور محافظه کار آلمان، هر پناهجوئی که با پنهان کردن هویت خود یا توسل به هر وسیله دیگری بکوشد استرداد خود را مشکل کند، باید تا زمان استرداد بازداشت شود.

نقض قانون الحاق خانواده ها

به رغم موفقیت آلمان در آموزش و جذب 400 هزار پناهجو ظرف دو سال، دولت آلمان حتی در زمینه اجرای قانونی که در ماه ژوئیه امسال برای الحاق خانواده های پناهندگان تصویب شد، به شدت کوتاهی کرده است. به موجب این قانون می بایست در هر ماه حداکثر هزار تن از اعضای خانواده های پناهندگان با دریافت ویزا به آنان ملحق شوند، اما برپایه گزارش امروز روزنامه دیتسایت، ظرف 5 ماه گذشته تنها 1562 تن از آن ها موفق به کسب ویزا شده اند که تنها یک سوم رقم قانونی است.

دیتسایت دلیل نقض قرار دولت را در آن می بیند که به موجب قانون جدید نه تنها سفارتخانه های آلمان در کشور مبدا، بلکه مسئولان اداره های امور خارجیان و وزارت کشور هم باید درباره صدور ویزا تصمیم بگیرند. چیزی که به نوشته همین روزنامه روند صدور ویزا را به یک "بوروکراسی غول آسا" تبدیل کرده است.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.