اعطای شهروندی افتخاری به پناهجویانی که جان یونانی‌ها را نجات دادند
یونان از دو پناهجوی مصری و یک آلبانیایی که تابستان گذشته، در جریان آتش‌سوزی وسیع اطراف آتن، زندگی چند یونانی را نجات دادند، تقدیر کرد و به طور افتخاری به آنها حق شهروندی داد.

در مراسمی که روز چهارشنبه، دوم ژانویه، ۱۲ دی ماه در آتن برگزار شد، پروکوپیس پاولوپولوس رئیس جمهور یونان با تقدیر از این افراد، گفت که آنها با نجات جان ده‌ها نفر از مردم یونان، "انسانیت و حس همدردی" خود را نشان دادند.

او گفت: "اکنون شما شهروند اروپا هم هستید و می‌توانید به همه شرکای ما که با ارزش‌های اروپایی آشنا نیستند، بیاموزید که چه باید بکنند."

سه پناهجویی که شهروندی یونان را دریافت کردند، جک گانی اهل آلبانی، ابراهیم محمود موسی و عماد ال هایمی اهل مصر هستند.

در آتش‌سوزی تابستان گذشته در یونان دست‌کم ۹۰ نفر کشته شدند.

اوایل مرداد گذشته، آتش‌سوزی در مناطق جنگلی و بیشه‌های جنوب یونان به سرعت به شماری از مناطق تفریحی و استراحتگاه‌های یونان گسترش یافت.

به گفته شاهدان عینی صدها نفر از مردم برای فرار از شعله‌های آتش مجبور شدند به دریا پناه ببرند و تعداد زیادی هم در ساحل گرفتار آتش شدند.

عملکرد دولت یونان در مهار آتش و هدایت مردم با انتقادهایی روبرو شد.

رئیس جمهور یونان در حال تقدیر از سه پناهجو
رئیس جمهور یونان از سه پناهجو تقدیر کرد

چند ماه پیش یک مهاجر اهل مالی با نجات یک کودک چهارساله از طبقه چهارم یک ساختمان در پایتخت فرانسه، شگفتی و تحسین پاریسی‌ها را برانگیخت.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه ممدو گاساما را که با نام مرد عنکبوتی شهرت یافت، به کاخ الیزه دعوت کرد و با تقدیر از او به او حق شهروندی افتخاری فرانسه را اعطا کرد.

آتش‌سوزی اطراف آتن
در آتش‌سوزی گسترده تابستان گذشته بسیاری از مناطق توریستی در آتش سوختند

در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، یونان در مرکز بحران پناهجویانی که راهی اروپا شده بودند قرار داشت. در آن سال حدود یک میلیون پناهجو از طریق مسیر بالکان وارد یونان شدند. بسیاری از آنها که اهل سوریه، عراق و افغانستان بودند به طور غیرقانونی از راه دریا به یونان آمده بودند.

پس از توافق اتحادیه اروپا و ترکیه تعداد پناهجویانی که به اروپا می‌رسیدند به شدت کاهش پیدا کرد اما اردوگاه‌های پناهندگان در جزایر یونان همچنان پر از متقاضیان پناهندگی به کشورهای اروپایی است.

گزارش‌های نگران کننده ای درباره وضعیت بد و شرایط غیربهداشتی این کمپ‌ها منتشر شده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.