مهاجرت غیرقانونی: در سال گذشتۀ میلادی ٢,٢۶٢ نفر در آب‌های مدیترانه جان خود را از دست دادند
مهاجرت و پناهجوئی غیرقانونی با تلاش برای گذر از دریای مدیترانه بسوی اروپا، در ١٢ ماه گذشته هر چند نسبت به سال پیش از آن کاهش داشته، اما به مرگ ٢,٢۶٢ نفر منجر شده است. بگزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، شمار مهاجران و پناه‌جویان غیرقانونی که در همین مدت و از همین راه به اروپا رسیده‌اند نیز نسبت به دورۀ مشابۀ پیش از آن کاهش یافته است. بر اساس این گزارش، کشورهای آفریقائی نخستین مبدأ مهاجران در سال گذشته بوده‌اند.

دریای مدیترانه که از سال‌ها پیش به این سو اصلی‌ترین مسیر دریائی مهاجرت و پناه‌جوئی غیرقانونی به اروپاست، بگفتۀ "سِلین شمیت"، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان در فرانسه، «در چند سال اخیر به مرگبارترین راه آبی جهان برای آنان تبدیل شده و میزان مرگ و میر در این دریا همواره افزایش یافته است».

شمار مهاجران و پناه‌جویان غیرقانونی که در سال گذشتۀ میلادی (٢٠۱٨) با عبور از آب‌های مدیترانه به قارۀ کهن پا گذاشته‌اند، بگزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، ١١٣,٤٨٢ نفر بوده است که نسبت به سال پیش از آن ٣۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. بر اساس همین آمار، در سال ٢٠١٧ میلادی ١٧٢,٣٠١ مهاجر و پناه جوی غیرقانونی از راه مدیترانه به اروپا رسیده و ٣١٣٩ نفر در همین دوره در این راه جان خود را از دست داده و یا ناپدید شده‌اند. این تعداد کاهش فراوانی نسبت به سال ٢٠١۵ نشان می‌دهد که طی آن یک میلیون و ١۵ هزار نفر توانستند از راه دریا خود را به اروپا برسانند.

اسپانیا در سالی که گذشت نخستین دروازۀ ورود مهاجران و پناه‌جویان غیرقانونی به اروپا بود. در این سال ۵۵,٧۵۶ نفر یعنی نزدیک به نیمی از کل افرادی که خود را به اروپا رساندند، از راه این کشور وارد اروپا شدند.

ایتالیا که با روی کار آمدن یک دولت ائتلافی ضدمهاجران از ژوئن گذشته درهای خود را بروی آنان بسته است، با این حال در سال ٢٠١٨ ناگزیر با ورودِ ٢٣,٣٧١ مهاجر غیرقانونی روبرو بوده است. سالِ پیش از آن ١١٩,٣۶٩ نفر از راه ایتالیا و ٣٢,٤٩٧ نفر از راه یونان به اروپا رسیده بودند.

نخستین کشور مبدأ مهاجران در سال ٢٠١٨، گینه بود که ١٣٫٠۶٨ تن از شهروندان آن از طریق دریا خود را به اروپا رساندند.

مراکش با ١٢,٧٤۵ تن و مالی با ١٠٣٤٧ نفردر رده‌های دوم و سوم قرار دارند. سوریه، افغانستان و عراق کشورهای بعدی این سیاهه را تشکیل می‌دهند.

پذیرش مهاجران و پناه‌جویان در سال گذشته به یک بحران دیپلماتیک در اروپا انجامید، زیرا در پی بستن بندرهای ایتالیا به روی کشتی‌های نجات‌بخش، بسیاری از آنها در آب‌های مدیترانه سرگردان مانده و تنها پس از اعلام تعهد شمار دیگری از کشورهای اروپائی به قبول پناه‌جویان، اجازه لنگرانداختن در بنادر اسپانیا و مالت را بدست آوردند. از همین رو، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از کشورهای اروپائی خواست در این زمینه روش موردی را کنار بگذارند و راه حلی دائمی بیابند تا کلیۀ کشتی‌هائی که مهاجران و پناه‌جویان را از غرق شدن در آب‌های مدیترانه نجات می‌دهند، پیشاپیش مقصد خود را برای پیاده کردن آنان بشناسند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.