افزایش شمار پناهندگان و خارجیان در بازار کار موقت آلمان
تامین نیروی انسانی برای کار در بخش‌های مختلف اقتصادی آلمان به اشکال مختلف صورت می‌گیرد. از جمله با بهره‌گرفتن از مراکزی که به‌طور موقت نیروی پرسنلی مورد نیاز شرکت‌ها و کارخانه‌ها را از طریق اجاره نیروی کار تامین می‌کنند.

خبرگزاری کاتولیکی آلمان روز چهارشنبه ۱۰ بهمن (۳۰ اکتبر) با انتشار گزارشی پیرامون موقعیت بازار کار آلمان در سال گذشته میلادی، خبر از افزایش سهم اشتغال موقت و فصلی در بازار کار این کشور داده است.

بر اساس این گزارش، در سال گذشته میلادی یک میلیون و ۲۳ هزار نفر به شکل موقت و اجاره‌ای در اختیار شرکت‌ها و کارخانه‌ها و همچنین بخش کشاورزی آلمان قرار گرفته‌اند.

این در حالی است که سهم شاغلان موقت و اجاره‌ای در بازار کار آلمان ۱۵ سال پیش حدود ۲۸۵ هزار نفر بوده است.

افزایش نقش خارجیان و پناهندگان

همین گزارش حکایت از آن دارد که ۳۴ درصد از کسانی که به طور موقت و اجاره‌ای در اختیار اقتصاد آلمان قرار می‌گیرند، خارجی هستند.

بسیاری از شرکت‌ها، کارخانه‌ها و به‌ویژه واحدهای فعال در بخش کشاورزی، نیروهای مورد نیاز فصلی خود را از این بخش از بازار کار تامین می‌کنند. سهم شاغلان موقت در تامین نیازهای بازار کار آلمان ظرف ۱۵ سال گذشته حدودا چهار برابر شده است.

LEIHARBEITER BEI AMAZON Deutschland Arbeitsbedingungen (picture-alliance/dpa)

سهم خارجیان در کل بازار کار آلمان ۱۱ درصد است. این در حالی است که شمار خارجیانی که به طور موقت و اجاره‌ای در آلمان کار می‌کنند، سه برابر سهم خارجیان شاغل در کل بازار کار آلمان است.

شمار پناهندگان نیز در تامین نیروی کار موقت آلمان افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است. به عنوان نمونه، در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۴ هزار پناهنده از کشورهای سوریه، افغانستان، عراق، اریتره، پاکستان، نیجریه، سومالی و ایران به عنوان نیروی کار موقت در بخش‌های مختلف اقتصادی آلمان فعالیت می‌کردند. این رقم در سال گذشته میلادی سه برابر شده است.

در سال گذشته میلادی بیش از ۴۵ هزار پناهنده در بازار کار فصلی و اجاره‌ای آلمان فعایت داشته‌اند. همین گزارش حاکی از آن است که ۸۶ درصد از این تعداد کسانی بوده‌اند که در کارهای ساده و بدون نیاز به تخصص اشتغال به کار داشته‌اند.

کارگران اجاره‌ای کارگرانی هستند که با واسطه یک شرکت پیمانکاری برای کارهای موقت به کارفرمایان مختلف "اجاره" داده می‌شوند. حقوق و مزایای دریافتی این کارگران اغلب از کارگران دائمی کمتر است.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.