دو پیشامد ناگوار دیگر برای قایق‌های حامل مهاجران در مدیترانه
هنوز مدت زیادی از سال نو میلادی نگذشته باز از دو پیشامد ناگوار برای قایق‌های حامل پناهجویان در دریای مدیترانه با ۱۷۰ قربانی احتمالی خبر می‌رسد. اروپا هنوز نتوانسته راه‌ حلی برای این مساله بیاید.

در دو حادثه‌ ناگوار برای قایق‌های حامل پناهجویان در دریای مدیترانه ممکن است تا ۱۷۰ پناهجو جان باخته باشند. در یکی از این موارد که روز جمعه (۲۵ ژانویه) در سواحل لیبی روی داد، ۱۱۷ تن مفقود شده‌اند. مورد دیگر به غرق شدن ۵۳ تن در مسیر اسپانیا مربوط می‌شود. این خبر را روز شنبه (۲۶ ژانویه) کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان اعلام کرد.

افزون بر این، به گزارش سازمان‌های غیردولتی، روز یکشنبه (۲۷ ژانویه) قایقی حامل ۱۰۰ انسان در آب‌های لیبی دچار وضعیت اضطراری شده است. قایق یک سازمان امداد آلمانی بار دیگر به کمک پناهجویان در مدیترانه آمده و معلوم نیست آنها را به کجا خواهد برد.

۱۱۷ تن مفقود‌الاثر

سازمان بین‌المللی مهاجران (IOM) از قایقی بادی خبر داده که روز جمعه در آب‌های لیبی دچار حادثه شده است. به گفته‌ سه تن که از این حادثه جان سالم به در برده‌اند، این قایق روی هم حامل ۱۲۰ پناهجو بوده است. در میان مفقودشدگان این حادثه ۱۰ زن و دو کودک نیز وجود داشته‌ا‌ند که یکی از آنان دو ماهه بوده است. نیروی دریایی ایتالیا سه تن بازمانده‌ این حادثه را به جزیره‌ لامپه‌دوزا منتقل کرده است.

دی جیاکومو، سخنگوی سازمان بین‌المللی مهاجران، به خبرگزاری‌ها گفته است که پس از ۱۰ ساعت باد این قایق تدریجا خالی شده و به داخل آب فرو رفته و مسافران به داخل آب افتاده‌اند. بیشتر سرنشینان این قایق شهروندان غرب آفریقا و حدود ۴۰ تن سودانی بوده‌اند.

این در حالی است که گفته می‌شود یک قایق نیروهای گارد ساحلی لیبی به کمک این قایق شتافته، اما در بین راه خود دچار مشکل فنی شده و از حرکت بازمانده است.

از زمانی که در ایتالیا دولتی پوپولیست بر سر کار آمده و بنادر این کشور را به روی قایق‌های حامل پناهجویان بسته است، همواره مهاجران کمتری وارد این کشور می‌شوند. این مهاجران عمدتا از کشور لیبی رهسپار آب‌های مدیترانه و سواحل اروپا می‌شوند.

ایتالیا و اتحادیه‌ اروپا از گارد ساحلی لیبی پشتیبانی می‌کنند تا مهاجران را بار دیگر به کشور جنگ‌زده‌ لیبی بازگرداند. اما قاچاقچیان انسان مسیرهای خود را تغییر داده‌اند و اکنون بیشتر به سوی سواحل اسپانیا معطوف شده‌اند.

قایق پناهجویان در سواحل لیبی
قایق پناهجویان در سواحل لیبی

وضعیت اضطراری در دریای آلبوران

پیشامد دیگر روزهای اخیر نیز به همین مسیر اسپانیا مربوط می‌شود. به گفته‌ کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، در دریای آلبوران میان مراکش و اسپانیا، ۵۳ تن غرق شده‌اند. این حادثه را یک مراکشی که جان سالم به در برده و پس از ۲۴ ساعت سرگردانی در دریا توسط یک قایق ماهیگیری نجات یافته است، به مقامات مراکش گفته است.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز یکشنبه برای روح قربانیان این حادثه دعا کرد و گفت: «آنان دنبال آینده‌ای بهتر بودند و شاید قربانی قاچاقچیان انسان شدند. برای آنان و مسئولان این حادثه دعا کنیم.»

ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا، سازمان‌های امداد را در این پیشامدها مقصر می‌داند. به گفته‌ی او «مادامی که بنادر اتحادیه‌ اروپا بر روی مهاجران گشوده باشد و سازمان‌های خصوصی امداد آنان را از آب بگیرند، قاچاقچیان انسان به سوداگری خود با مرگ ادامه خواهند داد».

البته در حال حاضر به ندرت سازمانی غیردولتی در آب‌های مدیترانه به کار امدادرسانی می‌پردازد. تابستان گذشته شماری از قایق‌های نجات سازمان‌های غیردولتی که حامل مهاجران بودند، روزها در دریا محاصره شده و حق حرکت نداشتند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.