دومین مرگ در شش هفته؛ 'پناهجوی عراقی در بازداشتگاه سیدنی خودکشی کرد'
برای دومین بار طی شش هفته اخیر مردی در بازداشتگاه مهاجران سیدنی جان خود را از دست داده است.

این مرد که گفته می‌شود یک پناهجوی عراقی بوده، در بازداشتگاه مهاجران ویلاوود در غرب سیدنی، پایتخت، خودکشی کرده است.

این واقعه باعث افزایش نگرانی‌ فعالان حقوق مهاجران از شرایط بازداشتگاه‌های پناهجویان در داخل خاک استرالیا شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مقام‌های مهاجرتی استرالیا روز سه‌شنبه ۵ مارس (۱۴ اسفند) مرگ این پناهجو را تایید کردند اما اطلاعات بیشتری درباره این واقعه ندادند.

آنها گفته‌اند که این موضوع از سوی نهادهای دولتی و پزشکی قانونی در حال بررسی است.

ایان رینتول، وکیل مهاجرت، به خبرگزاری فرانسه گفت: "ساکنان ویلاوود می‌گویند او خیلی افسرده بوده و از اتاقش بیرون نمی‌آمده."

این اتفاق شش هفته بعد از آن افتاد که یک فرد بازداشتی دیگر که گفته می‌شود اهل سیرالئون بوده در همین بازداشتگاه جان خود را از دست داد. آقای رینتول می‌گوید که او هم پناهجو بوده و خودکشی کرده است.

در استرالیا مهاجرت غیرقانونی و تخلفات کوچکتری مانند ماندن بعد از تمام شدن دوره ویزا، بازداشت به دنبال دارد.

گروه‌های فعال حقوق بشر درباره خطرات آسیب رساندن بازداشتی‌ها به خود در بازداشتگاه‌های داخل و خارج خاک استرالیا هشدار داده‌اند و گفته‌اند که افراد بازداشت‌شده به دلیل طولانی شدن مدت بازداشت با مشکلات روانی روبرو هستند.

مقام‌های دولت استرالیا ماه گذشته میلادی اعتصاب غذای پناهجویان در بازداشتگاه‌های داخل خاک استرالیا به دلیل شرایط نامناسب این تاسیسات را تکذیب کردند و گفتند که غذای با کیفیت و مراقبت‌های پزشکی در اختیار آنها قرار دارد.

استرالیا در سال‌های اخیر شرایط دریافت ویزا را سخت‌تر کرده و طبق این قوانین شهروندان خارجی که حکم زندان ۱۲ ماه یا بیشتر داشته باشند باید به کشورشان بازگردانده شوند.

این افراد قبل از استرداد در بازداشتگاه‌های پناهجویان مانند ویلاوود نگهداری می‌شوند.

استرالیا بازداشتگاه‌هایی هم خارج از خاک اصلی این کشور در جزایر دورافتاده نائورو واقع در اقیانوس آرام برای پناهجویانی دارد که تلاش کرده‌اند با قایق خود را به استرالیا برسانند.

یک بازداشتگاه دیگر در جزایر مانوس واقع در پاپوآ گینه نو تعطیل شد و صدها پناهجوی آن در مرکز موقتی نگهدای می‌شوند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.