درگیری پلیس یونان و پناهجویان در پی شایعه باز شدن گذرگاه مرزی
پلیس یونان برای مقابله با صدها معترضی که در شهر شمالی سالونیک به امید عبور به مقدونیه شمالی تجمع کرده‌اند، از گاز اشک‌آور استفاده کرده است.

مشکل در اردوگاه پناهجویان 'دیاواتا ' از پخش شایعاتی در شبکه‌های اجتماعی شروع شد که یک گذرگاه مرزی برای عبور پناهجویان از یونان به مقدونیه باز شده است.

رسانه‌های یونان همچنین گزارش داده‌اند که ده‌ها پناهجوی دیگر روی ریل ایستگاه راه‌آهن آتن، پایتخت، به اعتراض تجمع کرده و باعث توقف حمل و نقل شده‌اند.

بیشتر این پناهجویان از کشورهای افغانستان، ایران، سوریه و عراق هستند. گزارش‌ها حاکیست که شماری از پناهجویان با سنگ و چوب به پلیس حمله کرده‌اند و پلیس با گاز اشک‌آور واکنش نشان داده است.

رسانه‌های یونان گزارش‌ها در باره عبور دادن پناهجویان به مقدونیه شمالی را "خبررسانی ‌جعلی" فیسبوک خوانده‌اند.

اردوگاه دیاواتا
پناهجویان شب را دراین زمین نزدیک اردوگاه دیاواتا بسر رساندند

حدود ۶۰۰ پناهجو شب گذشته را در زمینی نزدیک اردوگاه دیاواتا بسر بردند و وقتی صبح امروز پلیس مسیر عبور و مرور را مسدود کرد، درگیری‌های بیشتری اتفاق افتاد.

بلال جف، یک پناهجویی ۲۵ ساله کرد به بی‌بی‌سی گفت: "وضعیت در اردوگاه دیاواتا متشنج است. می‌ترسیم که پلیس بخواهد اردوگاه موقتی ما را تخلیه کند."

"من یازده ماه است منتظر رسیدگی به درخواست پناهندگی‌ام در یونان هستم و نمی‌دانم تا کی باید اینجا منتظر بمانم."

کرزان عبدالله، یک پناهجوی ۲۴ ساله عراقی گفت: "من ۱۲ ماه است در یونان زندگی می‌کنم. باید به اروپا بروم زیرا اینجا دیگر نمی‌توانم زندگی کنم."

"به ما اطلاع دادند که مرز میان یونان و مقدونیه شمالی امروز برای عبور پناهجویان باز می‌شود. پلیس راه عبور دوستانم را که می‌خواستند به کاروان بپیوندند، در راه آهن آتن بسته است."

بیش از ۷۰ هزار پناهجوی افغان، ایرانی و سوری در اردوگاه های یونان زندگی می‌کنند. این پناهجویان برای بهبود وضعیت زندگی شان تا اینجا توانسته‌اند، توجه رسانه‌ها و خبرنگاران را به خود جلب کنند اما وزارت مهاجرت یونان گفته مرزها را بر روی آنها باز نخواهد کرد.

این پناهجویان به وضعیت بد اردوگاه‌های پناهندگان اعتراض دارند و می‌خواهند به آلمان یا سوئد بروند.

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.