ده‌ها پناهجو دراثر واژگون شدن قایقشان در نزدیکی تونس غرق شدند
آژانس پناهندگان سازمان ملل می‌گوید دست کم ۶۵ پناهجو براثر واژگون شدن قایق حاملشان در مدیترانه در نزدیکی سواحل تونس کشته شده‌اند.

براساس همین گزارش تنها ۱۶ نفر از مسافران این قایق نجات یافته‌اند.

نجات‌یافتگان می‌گویند روز پنجشنبه لیبی را ترک کرده بودند ولی در راه با موج‌هایی سنگین برخورد کردند.

براساس آمار آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد نزدیک به ۱۶۴ پناهجو در چهارماهه اول سال ۲۰۱۹ در تلاش برای ترک لیبی به سوی اروپا کشته شده‌اند.

حادثه تازه یکی از مرگبارترین سوانح دریایی مربوط به پناهجویان در سال جاری است.

نیروی دریایی تونس نجات یافتگان را به ساحل منتقل کرده و آنها منتظر اجازه سفرند. آژانس پناهندگان سازمان ملل می‌گوید یکی از مسافران برای درمان به مرکزی پزشکی منتقل شده است.

براساس بیانیه وزارت دفاع تونس نیروی دریایی این کشور به محض اطلاع از این حادثه یک کشتی را به محل فرستاده است.

پیش از رسیدن نیروی دریایی تونس یک کشتی ماهیگیری محلی که زودتر به محل رسیده بود در تلاش برای بیرون کشیدن مسافران کشتی غرق شده بود.

گفته می‌شود مسافران از جنوب صحرای آفریقا بوده‌اند.

بیانیه آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد این حادثه را "یادآوری وحشتناک و ناراحت‌کننده از مخاطرات عبور از مدیترانه" دانسته است.

برخی گزارش‌ها تعداد مسافران قایق را بیشتر اعلام کرده‌اند به همین دلیل ممکن است آمار واقعی تلفات بیشتر از این باشد.

هزاران پناهجو سالانه تلاش می‌کنند از دریای مدیترانه بگذرند تا به اروپا برسند و لیبی یکی از عزیمتگاه‌های اصلی این عده است.

آنها که موفق به انجام این سفر می‌شوند اغلب در قایق‌ها و کشتی‌هایی فرسوده مسافرت می‌کنند و بسیاری از آنها در راه جان می‌دهند.

از اواسط سال ۲۰۱۷ تعداد سفرهای دریایی این مهاجران به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

این کاهش عمدتا به دلیل این بوده که ایتالیا از نیروهای نظامی لیبی خواسته جلوی عزیمت این پناهجوها را از بنادر خود بگیرد و اگر کسی را نیز در حال سفر دریایی دستگیر شود به لیبی بازگردانده می‌شود.

سازمان‌های حامی حقوق بشر منتقد جدی این سیاست هستند.

در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۵۹۰۰ پناهجو با طی سه مسیر مختلف از مدیترانه گذشته‌اند و به اروپا رسیده‌اند. این آمار نسبت به ساب ۲۰۱۸ کاهشی ۱۷ درصدی داشته است.

یک گزارش سازمان ملل متحد که در ماه ژانویه منتشر شد می‌گوید در سال ۲۰۱۸ روزانه ۶ پناهجو در تلاش برای عبور از مدیترانه و رسیدن به اروپا جان خود را ازدست داده‌اند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.