روزنامه‌نگاران پناهجو در آلمان با چه موانعی مواجهند؟
کارشناسان در همایش "روزنامه‌نگاری در تبعید" گفتند که بزرگترین دشواری روزنامه‌نگارانی که به آلمان پناه می‌آورند هم‌پیوندی و زبان است. با وجود این برخی روزنامه‌نگاران پناهجو موفق شده‌اند مخاطبان زیادی در آلمان پیدا کنند.

کریستوف درایر، از سازمان "خبرنگاران بدون مرز"، در همایش "روزنامه‌نگاری در تبعید" که سه شنبه، ۲۸ مه (هفتم خرداد) توسط بنیاد "کوربر" در هامبورگ برگزار شد، گفت که روزنامه‌نگاران پناهجو در تحریریه‌های آلمانی‌زبان با موانع زبانی بزرگی روبرو می‌شوند. به گفته درایر، اخیرا این مشکل روزنامه‌نگاران خارجی بیشتر آشکار شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

درایر در عین‌حال افزود: «رونامه‌نگاران تبعیدی برای آلمان امتیاز بزرگی محسوب می‌شوند، چون به ما کمک می‌کنند به مسئله نقض حقوق بشر نگاه تیزبینانه‌ای داشته باشیم.»

رامی العاشق، روزنامه‌نگار و نویسنده تبعیدی سوری، گفت که او پناهجوست اما روزنامه‌نگاری هویت اوست. این نویسنده سوری توانسته است در ظرف پنج سال گذشته با رسانه‌های زیادی همکاری کند. او در نوشته‌های خود داستان زندگی‌اش را شرح داده است. اما تا بحال برایش امکانی فراهم نشده تا به عنوان روزنامه‌نگار برای رسانه‌ای آلمانی‌زبان کار کند. رامی العاشق در حال حاضر برای مجله فرهنگی دوزبانه آلمانی-عربی "فان" FANN مطلب می‌نویسد.

امین میللی، روزنامه‌نگار آذربایجانی، سرنوشت دیگری دارد. او در سال ۲۰۰۹ از جمهوری آذربایجان فرار کرده و به آلمان پناه آورده است. میللی دست از فعالیت‌ رسانه‌ای خود برنداشته و از ۲۰۱۳ مدیر مسئول تلویزیون اینترنتی "میدان" است. برنامه‌های انتقادی میدان در برلین، پایتخت آلمان، تهیه و در شبکه اینترنت منتشر می‌شود. میللی گفت که فعالیت‌های خود را از پایتخت آلمان سازماندهی می‌کند و بیش از ۲۰ درصد از اهالی جمهوری آذربایجان به برنامه‌های میدان دسترسی دارند.

این روزنامه‌نگار تبعیدی از جمهوری آذربایجان در همایش "روزنامه‌نگاری در تبعید" گفت که هدف و استراتژی او افزایش تعداد کاربران و مخاطبان تلویزیون آنلاینی میدان به ۵۰ درصد از اهالی کشورش است. به گفته او از طریق تلویزیون آنلاینی می‌توان تاثیر سیاسی بیشتری بر دولت‌هایی چون آذربایجان، روسیه و بلاروس گذاشت.

باشانا ابیورد، روزنامه‌نگار منتقد سریلانکایی که ۱۳ سال پیش از کشورش فرار کرده و به آلمان پناه آورده هم در همایش روزنامه‌نگاری در تبعید حضور داشت. او گفت احساس می‌کند که هنوز هم در یک سالن انتظار نشسته و به بازگشت فکر می‌کند. اما در حال حاضر او شانسی برای بازگشت به کشورش ندارد. حدود ۱۰ سال است که ابیورد به همراه دیگر روزنامه‌نگاران پایگاه خبری "سریلانکا" را راه‌اندازی کرده است.

لیون ویلیامز مدیر سازمان خبرنگاران هلندی "مطبوعات آزاد بدون محدودیت" Free Press Unlimited گفت با وجود محدود شدن آزادی مطبوعات در بسیاری از کشورها واقعا ارزشمند است که از رویا‌ها و فعالیت‌های روزنامه‌نگاران منتقد دولت‌ها حمایت شود.

ویلیامز در این ارتباط به ایران و سودان اشاره و خاطرنشان کرد که در کشوری مثل ایران دسترسی و دریافت رسانه‌های خارجی از طریق شبکه اینترنت امکان‌پذیر شده و انتشار اخبار تظاهرات سودان توسط رسانه‌های خارجی هم کمک شایانی به حرکت اعتراضی در این کشور کرده است.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.